Ana sayfa Dünyada Havacılık Havacılık, İnsan Kaçakçılığına Karşı “Daha Fazla Seferber” Olmalı

Havacılık, İnsan Kaçakçılığına Karşı “Daha Fazla Seferber” Olmalı

IATA ve ACI World, havayolları ve havalimanlarının bu “iğrenç ticarete” karşı savaşmaya ve daha fazla farkındalık yaratmaya devam etmeleri gerektiğini söylüyor.

Uluslarasarsı Hava Taşımacıları Birliği Genel Müdür ve CEO’su Alexandre de Juniac’a göre havacılık sektörü insan kaçakçılığı ile alakalı mücadelesine daha fazla seferber olmalı.

Açıkça desteklediği Birleşmiş Milletler İnsan Kaçakçılığına Karşı Dünya Günü konuşmasında de Juniac, havacılığın “özgürlük işi” olduğunun altını çizdi, fakat insan kaçakçılarının sektörü hala yasa dışı kullanmaya devam ettiğini belirtti.

“İnsan kaçakçılığı milyonlarca insanın sefaletine neden oluyor, suç çeteleri ve terörü finanse etmeye yardımcı oluyor” dedi.

“Sektör olarak, gözlerimizi açık tutmalıyız ve kaçakçılığı durdurmak için güvenlik güçleri ve devletlerle çalışmalar yapmalıyız.”

“Havalimanlarında çalışan meslektaşlarımızla ortak kampanya yürütüyoruz, havacılık sektöründe verdiğimiz bu mücadelede insanların hayatında yer alan bu iğrenç ticarete karşı daha fazla seferber olabileceğimizi umut ediyoruz.”

Havayolları ve havalimanları yetkilileri her yıl 25 milyon insanı etkileyen insan kaçakçılığında şüpheli durumları bildirmeye gayret gösteriyor, bu da dünya çapında havacılık ağının istismara uğrama olasılıklarını zorlaştırıyor.

Dünya Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) ve IATA sektörde bilinci artımak için kendini adamıştır ve kaçakçılık belirtilerinin farkına varmaları için personele eğitimler vermekte ve yetkilileri uyarmak için bildirim protokol sistemleri uygulamakta.

ACI Genel Müdürü Angela Gittens, insan kaçakçılığının belirtilerine gözlerimizi açık tutacağız diyerek, Juniac’ın yorumlarını yineledi.

“İnsan kaçakçılığı dehşet verici bir suç ve buna karşı savaşmak için elimizden geleni yapmalıyız. Havalimanı camiası, gümrük görevlileri ve dünya çapında ortaklar ile bu tür faaliyetleri durdurmak için çalışmaya kararlıdır.” dedi Gittens.

“Havalimanı üyelerinin birçoğu bu kampanyaya özveri göstermekte ve biz de farkındalığımızı, eğitimlerimizi ve raporlamamızı güçlendirerek mücadele etmeye devam edeceğiz”.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK