Ana sayfa Dünyada Havacılık Bye Aerospace, Solar Electric StratoAirNet’in İlk Uçuşunu Tamamladı

Bye Aerospace, Solar Electric StratoAirNet’in İlk Uçuşunu Tamamladı

Yeni uçak, birçok görev gerçekleştirmek için tasarlandı.

Bye Aerospace, uzun süreli ticari ve askeri güvenlik ihtiyaçları için hafif kompozit yapılı StratoAirNet’i geliştiriyor. “İnsansız atmosferik uydu aracı” olarak faaliyet gösterecek olan şirketin en yeni uçağı, geçtiğimiz hafta Loveland’ın kuzeyindeki Northern Colorado Bölgesel Havaalanı’nda ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Uçuş, şirketin yeni aracı Sun-Flyer 2’den birkaç ay sonra aynı havaalanında gerçekleşti.

StratoAirNet’in yaklaşık 15 metrelik genişliğe ve SolAero yüksek verimli PV hücrelerine sahip kanatları, yüksek rakımlı ideal gün ışığı koşullarında sürekli uçuş için 2.000 watt enerji sağlayabilir.

Her ne kadar ilk seferinde uçakta bir pilot bulunsa da uçak; iletişim yayını, haritalama, arama ve kurtarma, yangın söndürme ve kontrolü, kaçak avcılık takibi, şiddetli hava takibi, tarım izleme, mineral kaynağı ölçümü ve akıntı tespiti gibi uzun süreli dayanıklılık görevlerini destekleyen bir “insansız atmosferik uydu aracı”na dönüştürülmek üzere tasarlandı.

Bye Aerospace; StratoAirNet uçaklarının ve kardeşi Solesa klavuz sistemlerinin geleneksel sistemlere kıyasla daha düşük birim maliyetlerine, daha düşük işletme maliyetlerine, daha düşük ısı ve gürültüye ve daha gelişmiş kullanıma sahip olması gerektiğini söylüyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK