Ana sayfa Dünyada Havacılık Yeni Turbofan Konsepti, Nitrojen Oksit Emisyon Miktarını Düşürmeyi Vaat Ediyor

Yeni Turbofan Konsepti, Nitrojen Oksit Emisyon Miktarını Düşürmeyi Vaat Ediyor

İngiltere mühendislik firması Derwent Aviation Consulting, nitrojen oksit (NOx) emisyonlarını yarıya indirecek ve itme gücünün bir kısmını elektrik enerjisi ile üretecek yeni bir motor mimarisi geliştirdi.

Charles Cuddington tarafından yönetilen şirket – Rolls-Royce’un büyük motorlar eski ticari sorumlusu – geleneksel iki makaralı tasarımda sadece düşük basınçlı tribünler bulunurken, turbofan’ın düşük basınçlı kompresörünün, güçlendiricisinin, hem düşük hem de yüksek basınçlı türbinler tarafından yönlendirildiği bir konsept geliştirdi.

Bu, motorun düşük basınçlı ve yüksek basınçlı millerini bağlayan bir dişli kutusu tarafından kolaylaştırılacak.

Cuddington, düzenin güçlendirici hızını ve verimliliğini artıracağını ve kalkış sırasında türbin sıcaklığını azaltacağını söylüyor.

Buna ek olarak, mühendisler doğrudan şanzıman tarafından tahrik edilen güçlendirici içinde bir elektrik jeneratörü / motoru yerleştirilmesini öngörüyorlar.

Konvansiyonel bir turbofanda, elektrik jeneratörleri bir motorun dış tarafında bulunur ve motorun milleri ile bir bağlantı tarafından hareket ettirilir.

Cuddington, CFM International Leap gibi orta-itmeli bir motorda, yeni güçlendirici-jeneratör konfigürasyonunun 2MW’lık bir elektrik gücü elde edebileceğini söylüyor.

Uçakta akülerle birlikte, elektrik jeneratörü / motor düzeni, kalkış ve tırmanma esnasında güç desteği sağlamak için kullanılabilir, diye ekliyor.

Cuddington, batarya konfigürasyonunun, ekipmanın ağırlığının yakıt verimliliğini olumsuz etkileyeceğinden, uzun mesafeli uçuş için uygun olmayacağını belirtiyor.

Ancak, 1.500-1.900km mesafelerde mühendisler, Boeing 737 ve Airbus A320 gibi tek koridorlu uçaklar için %50’ye varan oranlarda NOx emisyonunda azalma ve %3-4 oranında yakıt tasarrufu sağlayacağını planlıyor.

Cuddington, “çift sürücülü güçlendirici” konseptinin, NOx emisyonları ve yakıt verimliliği arasındaki dengeyi değiştirmek için “ayarlanabileceğini” ve düzenin Leap gibi en yeni nesil motorlara yakın yakıt tasarrufu sağlayacağından emin olduğunu söyledi.

Yeni konseptin, Pratt & Whitney’in PW1000G ve Rolls-Royce’un UltraFan gibi gelecek nesil motorlarındaki dişli fan mimarisiyle uyumsuz olacağını kabul ediyor. Ancak, çift sürücülü güçlendiricinin yeni nesil güç kaynaklarında kayda değer bir NOx emisyonu azaltımı sağlayacağını belirtti.

İngiltere, Çin ve ABD’de patentler alındı ​​ve potansiyel uygulama seçenekleri üzerine Rolls Royce da dahil olmak üzere birçok motor üreticisi ile görüşmeler yapılıyor.

Derwent, konseptin mekanik fizibilitesini kanıtlamak için Nottingham Üniversitesi ve Almanya’daki Aachen Üniversitesi ile motorun performansını planlamak için işbirliği yaptı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK