Ana sayfa Dünyada Havacılık Türkiye’nin F-35’i Tehlikeli Bölgede

Türkiye’nin F-35’i Tehlikeli Bölgede

Türkiye’ye Lockhead Martin’in en yeni hayalet uçağı F-35’in teslimi konusundaki rahatsızlıklarını dile getiren ABD Meclisi ve Senato artık Ankara’ya F-35 teslimatının engellenebileceği bir mevzuatı harekete geçirdi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis F-35 programın müdahalesinin arkasında durarak, tedariklerde aksama olabileceğini ve 100 adet F-35 satın alma planına artan maliyetlerin eklenebileceğinii belirti.

Bu anlaşmazlıktaki bir başka faktör de Ankara’nın Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 füze sistemi. Çözüm? Amerika ön plana konulmalı ve Patriot hava savunma sistemi satın almalı.

Şüphesiz, çok olumlu şartlar sunulurken, Ankara’nın S-400 tedarikini tamamlaması gerçekleşirse çözüm basit olmaz. Bir NATO ülkesi olan ve şu anda 800’den fazla Amerikan kaynaklı askeri uçağı kullanan Türkiye’nin F-35 programından zorla çıkarılmanın sadece program için değil, İttifak için de önemli bir etkisi olacak.

Başkan Donald Trump Türkiye’yi, sadece S-400 anlaşmasından dolayı değil bir de papaz Brunson’ın süren hapis cezasından dolayı yaptırım uygulamakla tehdit etti; ancak F-35 konusu daha büyük stratejik önem taşıyor.

İlk uçağın 2020’ye kadar teslim edilmeyecek olması belki bu sorunun çözülmesi için yeteri kadar zaman tanıyabilir. Ancak, her ne olursa olsun her iki tarafın da bir B planına sahip olması gerekiyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK