Ana sayfa Güncel “Ticaret Savaşları Sadece Kaybeden Yaratır”

“Ticaret Savaşları Sadece Kaybeden Yaratır”

IATA Genel Müdürü ve CEO’su: “Hava yük taşımacılığına olan talep yavaş bir büyüme yaşanıyor, ancak gümrük vergileri tüm taraflara zarar vermeye devam edecek.”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, hava yük taşımacılığı talebinin Mayıs ayında 12 ay öncesine göre yavaş bir şekilde artış yaşamasından sonra ticaret savaşlarının “sadece kaybedenler yaratacağı” uyarısında bulundu.

Hava yük taşımacılığı talebi (Kilometre Başına Düşen Yük Miktarı, FTK) % 4.2 artarak, 2018’de zorlu bir başlangıçtan sonra hafif bir yükseliş trendine girdi.

Bu rakam, Nisan ayında kaydedilen yıllık talepteki %5,2’lik büyümeden biraz daha düşük ve Mayıs ayında mevcut yük kapasitesi (AFTK) yıllık bazda %6,2 büyürken, de Juniac talebin önemli ölçüde arttığını belirtti.

Juniac, “Tecrübe, ticaret savaşlarının uzun vadede sadece kaybedenler yaratacağını” söylüyor.

AFTK’lerin büyümesi ardışık 4 ayda gerçekleşti, ancak 2017’de yaşanan hızlı büyüme şu anda sona erdi ve talep 2018’de oldukça yavaş bir şekilde arttı.

IATA’nın yıl ortası sektör görünümü 2018 yük artışını, Aralık 2017’de tahmin edilen %4,5 rakamından %4.0’a revize etti.

Gözden geçirilen rakamlar tartışılırken, Juniac şöyle dedi: “Zayıf bir başlangıçtan bu yıla küçük bir artış yaşandı. Ancak, ticarette devletler arasında giderek artan sürtüşme ile karşıdan esen rüzgarlar güçleniyor.”

“Hala talebin büyümesini bekliyoruz, ancak bu beklentiler yeni vergilerin uygulamaya konmasıyla azaldı.”

Büyümenin bu şekilde devam edeceği yönündeki göstergeler; yeniden stoklama döngüsünün, 21 aylık düşük ihracat taleplerinin ve artan ticaret gerginliğinin sonucu.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK