Ana sayfa Güncel SpaceX’in Rakibi Türk Şirketi Sierra, İHA Geliştirecek

SpaceX’in Rakibi Türk Şirketi Sierra, İHA Geliştirecek

Sierra Nevada Corporation, yerli uçak projesi TRJet‘in yanı sıra, 2020 yılında ISS’yi ziyaret etmesi beklenilen insansız yük gemisi Dream Chaser ile tanınıyor. Şirket, insansız hava aracı üretmek için İsrail’in tanınmış şirketlerinden biri ile anlaştı.

Türk çift Eren ve Fatih Özmen‘in sahip olduğu, Sierra Nevada Corporation ile İsrail’in savunma sanayi devlerinden Israel Aerospace Industries (IAI) şirketi, Amerikan pazarına özel insansız hava araçları üretecek.

Sierra Nevada, İsrail ile insansız hava aracı geliştirecek!

Kokpit Aero’nun paylaştığı bilgilere göre, her iki şirket ortaklık kapsamında VTOL yani dikine iniş kalkış yapabilen İHA’lar geliştirmeye ( F-35‘de bulunan sistem ) odaklanacak. Böylece istihbarat, gözetleme ve keşif gibi önemli görevler için herhangi bir pist ihtiyacı olmadan havalanabilen İHA’lar büyük avantaj sunacak.

Söz konusu anlaşmaya Farnborough Havacılık Fuarı’nda, Fatih Özmen tarafından imza atılırken Sierra Nevada, insansız hava araçlarının ABD’deki genel sistem entegrasyonu, pazarlama ve satışlarından sorumlu ana yüklenici firma olacak.

Israel Aerospace Industries şirketinin, insansız hava aracı konusunda büyük bir tecrübeye sahip olduğu belirtiliyor. 2015 yılında Kutta Technologies şirketini satın alan Sierra Nevada ise, insansız hava araçları için donanım ve yazılım uzmanlığı, komuta-kontrol, insanlı-insansız ekip oluşturma, görselleştirme ve hava sahası yönetimi ve çatışmadan arındırma gibi çeşitli teknolojilere sahip.

Her iki şirket önümüzdeki on yıl içerisinde, ABD’deki pazarın dikine iniş-kalkış yapabilen insansız hava araçları üzerinde yoğunlaşacağını düşünüyor. Bu fırsatı gören AeroVironment ve Textron gibi şirketlerde İHA üretimine yoğunlaşıyor.

BİR CEVAP BIRAK