Ana sayfa Teknoloji Sidney’de Yüz Tanımalı Check-In Dönemi

Sidney’de Yüz Tanımalı Check-In Dönemi

Avustralya, pasaport kontrol işlemlerinde insan faktörünü aradan çıkarmaya giderek daha da yaklaştı.

Avustralya, pasaport kontrol işlemlerinde insan faktörünü aradan çıkarmaya giderek daha da yaklaştı. İlk olarak 2017 yılının başlarında duyurulan yüz tanımalı check-in için biraz daha yaklaşıldı. Önümüzdeki hafta Sidney Havalimanı’nın bazı uçuşlarında yüz tanıma ile check-in işlemleri gerçekleştirilecek.

Sydney Airport CEO’su Geoff Culbert verdiği demeçte, “başından beridir Qantas ile çalışıyoruz ve bu teknolojiyi denerken de onlarla çalışmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi. “Gelecekte pasaport sırasında veya check-in yaparken çantanızda pasaportunuzu aramak zorunda kalmayacak, telefonunuzdan biniş kartınızı göstermeye çalışmayacak veya giriş kartınızla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Yüzünüz bu süreçlerin tamamında hem pasaportunuz hem de biniş kartınız olacak.” diye ekledi.

Şimdilik sınırlı sayıda uçuş ile denemelerin yapılacağı bu teknolojinin bir gecede entegre edilmesi tabi ki beklenemez. Sidney’in 43 milyonluk yıllık ziyaretçi sayısını düşünecek olursak eğer entegrasyon ciddi bir zaman alacak ve aynı zamanda süreç, gizlilik ve güvenlik problemleriyle dolu olacaktır.

Bu kadar büyük bir entegrasyonun devlet ve büyük kuruluşlar aracılığıyla yapılıyor olması bir çok kişi tarafından şüpheyle karşılaşılıyor. Canberra Üniversitesi’nden asistan profesör Bruce Baer Arnold, “Stadyumlar, alışveriş merkezleri ve havaalanı gibi yerlerde bu teknolojilerin kullanılması büyük faydalar sağlayabileceği gibi büyük sorunlara da neden olabilir” diyor.  “Sorun, elinde çekiç bulunduranların her şeyi çivi olarak görmeye başlayıp başlamayacağıdır.”

Şimdilik uluslararası seçkin uçuşlarda check-in, biniş kartı alma ve bağaj teslim gibi bişlemlerde kullanılacak olan bu teknolojinin ilerleyen dönemlerde gümrük geçişlerine de entegre edilmesi planlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK