Ana sayfa Dünyada Havacılık Safran, Elektrikli Hibrit İtiş Sistemini Test Ediyor

Safran, Elektrikli Hibrit İtiş Sistemini Test Ediyor

Safran, şehir içi dikey kalkış ve iniş uygulamaları için tasarlanmış bir elektrikli-hibrit  itiş sisteminin ilk zemin testini tamamladı.

“Dağıtılmış itiş sistemi”, pervanelere itiş gücü veren çok sayıda elektrik motoruna güç sağlayan bir elektrik jeneratörü ve pillerin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir gaz türbini motorunu kapsamaktadır.

Safran, Fransa’daki Pau-Pyrenees havaalanının yakınlarındaki helikopter motorları test tesisindeki denemenin; elektrik motorlarının bir tek batarya gücü ile çalıştırılmasını ve aküler ile gaz türbini-jeneratör kombinasyonunun çalıştırılmasını kapsadığını açıkladı.

Sistem 100kW elektrik gücü üretti.

Haziran ayında Safran ve Bell, hava taşıtları için elektrikli hibrit itiş sistemleri geliştirmek için bir ortaklık gerçekleştirdi.

Fransız üretici, tahrik sistemlerinin “yeni VTOL (dikey kalkış ve iniş) ve STOL (kısa kalkış ve iniş) hava araçlarının ortaya çıkmasını” kolaylaştıracağını söylüyor.

Safran Aircraft Engines başkan yardımcısı Jean-Baptiste Jarin şunları söyledi: “Yakın gelecekte daha güçlü bir sistemi test etme hedefimize ulaşmak istiyoruz.”

Grup, teknolojiyi 2025 yılına kadar piyasaya sunmayı hedefliyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK