Ana sayfa Güncel Küresel Yolcu Talebi Mayıs Ayında Arttı

Küresel Yolcu Talebi Mayıs Ayında Arttı

Dünya genelinde hava yolculuğu, yükselen akaryakıt fiyatlarına rağmen, büyük bir değişiklik yaşamadı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, Mayıs ayındaki net küresel yolcu trafiği artışını memnuniyetle karşıladı.

Kilometre başı kazanç (RPK), Mayıs 2017’ye göre %6,1 oranında arttı ve bu yılın Nisan ayına göre de %6,0 seviyesine göre hafif bir artış gerçekleşti.

Yakıt fiyatlarının yükselmesi ile bazı endişelerin ortaya çıkmasına rağmen, de Juniac hava yolculuğu talebinin dünya genelinde sağlıklı kaldığı görüşünü dile getirdi.

“Mayıs, talep artışı açısından iyi geçen bir başka aydı” dedi.

Beklendiği gibi, yükselen hava yolu maliyetleri daha düşük uçak fiyatlarından gelen yolcuları azalttığından, bir miktar düşüş yaşandı. Özellikle jet yakıt fiyatlarının 2017 yılına göre bu yıl yaklaşık %26 artması bekleniyor.

“Yine de, Mayıs ayı için rekor yük faktörü, hava yolculuğuna talebin güçlü olduğunu gösteriyor.”

Bir önceki ayda %4,6 olan uluslararası yolcu trafiği talebi Mayıs ayında %5,8’e ulaştı. Tüm bölgeler büyüme kaydederken, Asya-Pasifik de kilometre başı kazanç artışında %8.0’lık bir oranla ön plana çıktı.

Ülke içi yolcu talepleri de yükseldi ve Mayıs ayında bir önceki yıla göre %6,6 oranına ulaştı. Bu artışta, Çin ve Hindistan’daki büyümenin etkisi var, ancak bir önceki aydaki yıllık %8,6 artıştan %2.0’lik düşüş yaşanmış oldu.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK