Ana sayfa Güncel Katar Havayolları’nda İşler Kötüye Mi Gidiyor

Katar Havayolları’nda İşler Kötüye Mi Gidiyor

En büyük havayolu firmalarından biri olan Katar Havayolları, birçok komşusu ekonomik bağları kopardığı için zarar açıklayabilir.

Havayolu şirketlerini zamanlama, servis kalitesi ve müşteri memnuniyeti verilerine göre değerlendiren AirHelp’in 2018’in en iyi havayolu firması seçtiği Katar Havayolları’nda gelecek beklentileri karamsar.

İngiltere’de düzenlenen Farnborough Airshow fuarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Katar Havayolları CEO’su Akbar El Baker, ülkesine  “teröre destek verdiği” gerekçesiyle Haziran 2017’de Körfez’deki komşularının  ambargo uygulamasından hâlâ etkilendiklerini söyleyerek “Siyasi iklim iyileşmeyecek hatta daha da zorlaşması için çalışıyorlar” dedi.

Şirketinin alt yüklenicilerinin, üreticilerinin ve beraber çalıştıkları bankaların “Katar’ın düşmanları” tarafından korkutulduğunu aktaran El Baker, “Gün sonunda, bir şirketin çıkarına göre hareket etmesi kendir kararıdır. ‘Düşmana’ uyan firmalar bilmelidir ki, işler normale döndüğünde onları da hatırlayacağız” dedi.

El Baker,  Mart 2018’de biten mâli dönemde kayıp açıklanabileceğini ancak bunun şimdilik bir ihtimal olduğunu aktardı.  Katarlı CEO, ambargoların neden olduğu sorunları hafifletmek için yeni yatırımlar yapacaklarını duyurdu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır başta olmak birçok Orta Doğu ve Körfez ülkesi, 5 Haziran 2017’de yayınladıkları ortak bildiride “teröre destek verdiği” gerekçesiyle Katar’la diplomatik ve ekonomik ilişkilerin kesildiğini duyurdu.

Hava sahalarının kapatılmasıyla Katar Havayolları, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’de 18 şehre seyahat kesildi. Havacılık devi, bu kaybın telafisi için 18 yeni rota açıklamaya hazırlanıyor.

Şirket hâlihazırda İngiliz Havayolları’nın (British Airways) sahibi IAG’nin yüzde 20 hissesine sahip ve geçen yıl da İtalyan havayolu firması Meridiana’dan hisse satın alınmıştı.

BİR CEVAP BIRAK