Ana sayfa Dünyada Havacılık IATA: Avrupa Hava Trafik Yönetimi İyileştirmeli

IATA: Avrupa Hava Trafik Yönetimi İyileştirmeli

IATA, Uçuş Seferi Servis Sağlayıcılarına (ANSPs) sürekli olarak yapılan yatırımın, Avrupa çapında yolcuların gecikmelerini en aza indirmeye cevap olduğunu söylüyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hükümetleri Hava Trafik Yönetimi gecikmeleriyle başa çıkmak için daha fazla yatırıma çağırdı.

Eurocontrol verilerine göre, 2018’in ilk yarısı önceki yılın aynı dönemine göre %133’lük bir artış ile hava trafiği gecikmeleri günde 47,000 dakikaya yükseldi.

Rakamlarla ilgili olarak, IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, mevcut sorunların anında düzeltilmesi mümkün olmamasına rağmen, 2019 yılında bu rakamlar tekrar görülmemeli dedi.

“Avrupa’da yaz mevsimi. Yolcular, tatillerine zamanında ulaşmak istiyorlar, ancak hava trafiğindeki gecikmeler yüzünden çok fazla hayal kırıklığına uğrayacaklar” dedi.

“Hava trafik kontrolündeki gecikmelerinin etkisi ekonomi ile birlikte dalgalanıyor. Avrupa’da rekabetin acilen artırılması gereken bir zaman, hava trafik gecikmelerinin artması kesinlikle kabul edilemez. Yolcular bıkmış durumdalar. Değişim şimdi başlamalı.”

Gecikmeler, genellikle personel ve kapasite eksikliğinden kaynaklanırken, hava şartları ve grevler gibi yıkıcı olaylar da ertelenmelere sebep olabilir. Uçuş Seferi Servis Sağlayıcıları, her bir ülkenin hava sahasını yönetir ve sağladıkları hizmetler için ücret alırlar.

Hava trafik kontrol sınırlamalarının neden olduğu ortalama gecikme Temmuz ayında 20 dakikaya ulaşırken, en uzun gecikme 337 dakika olarak kaydedildi.

Sorunu çözmek için IATA dört maddeli bir plan hazırladı. Bunlar:
• Altyapıyı modernize etmek ve Avrupa’nın hava trafiğinin tek bir noktadan yönetimi ile ilgili araştırması olan SESAR’ın uygulanmasını sağlamak
• Güncel olmayan iş uygulamalarını yenilemek
• Avrupa Ağ Yöneticisini, yolcular için uygun şekilde ağ planlaması konusunda yetkilendirmek
• Başarısız olan uçuş seferi servis sağlayıcılarını uygun şekilde cezalandırılmak.

IATA, uçuş seferi servis sağlayıcılarının doğru yatırımlar yapamadığını söylüyor.

De Juniac, “Geçiş yapmalıyız, ancak gecikmeler geçen yılın iki katına ulaşmış durumda. Şu an için hızlı bir çözüm yolu bulunmuyor. Ancak gerekli çözümleri biliyoruz. Devletler ve uçuş seferi servis sağlayıcılarının doğru yatırım ve planlaması sayesinde, gelecek yıl bu konuda daha iyi rakamları görebiliriz, görmek zorundayız.” dedi.

IATA’ya göre, önemli uçuş seferi servis sağlayıcıları, işletmelere akıllıca yatırımlar yapmak yerine, sıradan karları kovalamayı seçtiler. En büyük sağlayıcıların bazılarında, personel yatırımları ve modası geçmiş istihdam uygulamaları nedeniyle gereksiz gecikmeler yaşanması sonucunda en büyük zarar yolculara verildi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK