Ana sayfa Dünyada Havacılık Veriyi Kullanmak – Başarı ve Başarısızlık Arasındaki Fark

Veriyi Kullanmak – Başarı ve Başarısızlık Arasındaki Fark

Verilerin gücünü ve ortaklıkları en iyi nasıl kullanacağınızı bilmek, müşteri gereksinimlerini karşılamak için hayati öneme sahip.

Pacific Asia Travel Association CEO’su Mario Hardy’e göre, veri günümüzün en değerli madeni. IATA’nın 74. AGM (Yıllık Toplantı) ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi’nde konuşan Hardy, her gün, yaklaşık 2.5 kentilyon bayt bilgi üretildiğini belirtti.

Küresel veri ekonomisi 3 trilyon dolar değerinde ve 2025 yılından önce 75,4 milyar cihazın nesnelerin interneti’ne bağlanması öngörülüyor. (Yani elektronik ve yazılımla bütünleşik fiziksel aygıtların ağı, birbirleriyle bağlantı kurmaları ve bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayacak).

Veri toplamak havayolu şirketlerinin bir sorunu değil, çünkü her bir uçuş günlük toplam veri miktarına önemli bir katkıda bulunuyor. Havayollarının sorunu ise verileri etkili bir şekilde kullanmak. Pek çok taşıyıcı, özellikle de kendi kendine büyümüş olan eski havayolları, birbiri ile iletişime geçmiyor ve bunun sonucunda veri analizinde eksiklik meydana geliyor.

Havayolları, müşterilerine istedikleri kişiselleştirilmiş ürünü sunmak için verilerin gücünü kullanmalı. Bu konuda başarı için ortaklık hayati önem taşıyor. Değer zinciri boyunca işbirliği yapmak, farklı veri kümelerine ve farklı bir perspektifte erişime olanak sağlıyor, bu da başarı ve başarısızlık arasındaki fark olarak değerlendirilebilir.

Hardy, gizlilik kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizdi. Son zamanlarda Avrupa’da yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği, veri gizliliği konusunda sıkı bir temel oluşturuyor. Bu yönetmelik küresel konuma bakılmaksızın Avrupa vatandaşları ve işletmeleri ile iş yapan şirketleri etkiliyor. Bu yüzden havayolları sorumluluklarının bilincinde olmalı.

Siber suçlar ise – 2019 yılına kadar yıllık 2 trilyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor – başka bir endişe.

Ancak verileri doğru bir şekilde kullanmak, havayolu şirketlerine yolcu gereksinimleriyle ilgili kritik soruları doğru bir şekilde cevaplama konusunda yardımcı olacak. Hardy’nin belirttiği gibi: “Hangi havayolu kendi webisitesinde daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olmak istemez?”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK