Ana sayfa Dünyada Havacılık Iata, Devletleri Blokelenmiş Havayolu Gelirlerini Kaldırmaya Çağırıyor

Iata, Devletleri Blokelenmiş Havayolu Gelirlerini Kaldırmaya Çağırıyor

Blokelenmiş taşıyıcı gelirleri, 2017 sonunda 16 ülkede 4,9 milyar dolara ulaştı.

IATA, hükümetlerin, dünya çapında bloke edilen havayolu fonlarını serbest bırakmaya yönelik uluslararası anlaşmalara ve anlaşma yükümlülüklerine uymaları gerektiğini bildirdi.

IATA’ya göre, şirketlerin ev sahibi hükümetin döviz kontrolleri nedeniyle gelirleri bir yerden başka bir yere transfer edilmesini engelleyen blokeler, şu anda Güney Amerika, Afrika ve Güney Asya’da, havayollarına zorluklar çıkarıyor.

Ülkelerin geri dönüşü engellenen havayolu fonları 2017 yılı sonunda 4,9 milyar dolar seviyesindeyken, bir önceki yıla oranla %7’lik bir düşüşe rağmen, hala 16 ülkeden fon kesintisi var.

Venezüella listenin en başında yer alıyor 3.78 milyar dolarlık havayolunu gelirini bloke ediyor. Venezuellayı Angola, 386 milyon dolar ile takip ediyor.

Sudan’da 170 milyon $ ‘lık fon hala beklemekte iken, Bangladeş’de toplam tutar 95 milyon $. Zimbabve ise ilk beştekini konumunu 76 milyon $’ lık bloke havayolu geliri ile tamamlıyor.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “Venezüella’daki derinleşen ekonomik kriz göz önüne alırsak, kısa vadede bir kararın pek mümkün olmadığı görünüyor” dedi.

“Ancak Nijerya ve Angola’daki son gelişmelerden cesaret alıyoruz ve diğer devletlerin de engellenen fonları ele almaları için hızla hareket etmelerini umuyoruz.” diye ekledi.

Nijerya Nisan ayında 600 milyon dolarlık bloke fonu temizlemek için harekete geçti, ancak özellikle Venezüella’da devam eden fon blokeleri; IATA’yı, mümkün olduğunca dünya çapında blokelenmiş fonların çoğunu serbest bıraktırmak üzerine çalışmaya yönlendirdi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK