Ana sayfa Dünyada Havacılık ATAG: Havayolları CORSIA’ya Hazır Olmalı

ATAG: Havayolları CORSIA’ya Hazır Olmalı

Hava Taşımacılığı Eylem Grubu (ATAG), taşıyıcılara yeşil şema kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

ATAG; havayollarının, gelecek yılın başında yürürlüğe girecek olan Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Şeması’nın (CORSIA) ilk aşamasına uymaya hazır olmaları gerektiğini hatırlattı.

Havayollarının, ilk aşaması tüm CO2 emisyonlarının izlenmesi olan CORSIA’ya hazırlanmaları için yedi ayları kaldı.

ATAG İcra Direktörü Michael Gill, “Havacılık sektörünün, dünyanın ilk sektörel iklim değişikliği mekanizması CORSIA’ya geçtiğini gururla söyleyebiliriz, ancak ona uymaya da hazır olmamız gerekiyor.” dedi.

“Gelecek yıl 1 Ocak’tan itibaren uluslararası hizmetlere sahip tüm operatörler, emisyonlarını izleme ve raporlamaya başlamalı.”

ATAG, CORSIA’ya katılacak 200’ün üzerinde havayolu şirketi ile 16 bölgesel atölye ve küresel web semineri düzenledi. 2018 yazında da bir başka yedi uygulamalı atölye çalışması gerçekleştirilecek. Ayrıca, şirketlerin CORSIA altındaki yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olacak bir takım araçlar da mevcut.

Gill, “Sektörün, CORSIA’yı başarmada görevini yerine getireceğine ve daha geniş iklim eylem planımıza katkıda bulunacağına hazır olduğuna inanıyorum” dedi. “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler de hazırlıklarını hızlandırmalı” diye ekledi.

IATA’nın Genel Direktörü ve CEO’su Alexandre de Juniac, bu mesajı 74. IATA yıllık toplantısında da dile getirdi.

“Sürdürülebilirlik girişimi devletler tarafından paylaşılmalı. Zaten CORSIA’ya imza atan 73 hükümet, havacılığın %88’ini kapsamakta. Bu kapsamı %100’e çıkartmak istiyoruz.” dedi.

“Olay sadece imza atmak ilgili değil. ICAO liderliğinde hükümetler, havacılığın karbon ayak izini ele almak için evrensel bir ölçü olarak CORSIA’yı kabul etti. Tüm çabalarını koyup, başarılı bir uygulama ile bu girişimi onurlandırmaya mecburlar.” diye belirtti.

De Juniac, uluslararası rotaları olan tüm havayollarının 2018 bitmeden önce CORSIA’yı uygulamaya koymaları ve Ocak 2019’da CORSIA’ya uyum sağlamaları gerektiğini belirtti.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK