Ana sayfa Dünyada Havacılık Yer Operasyonlarını Geliştirme Arayışı

Yer Operasyonlarını Geliştirme Arayışı

IATA’nın Zemin Hasar Veritabanı (GDDB), yer operasyonlarındaki güvenliği artırmak için kritik öneme sahip.

GDDB, sektöre birçok avantaj sağlamakta. GDDB, global verileri entegre ederek sektörün riskleri belirlemesine; böylelikle, risk azaltma için yeni politikalar ve prosedürlerin oluşturulmasına yardımcı olabilir.

IGHC’nin Güvenlik Performansı Göstergesi oturumunda, Ağ Sağlığı ve Güvenliği Standartları Başkan Yardımcısı Stuart Carmichael, “Çok iyi bir veriye sahibiz, bu olumlu bir değişim sağlayacak.” dedi.

Yaklaşık 120 havayolunun GDDB’ye bugüne kadar zararlarını bildirdiğini söyledi, ancak ne kadar fazla veri olursa sektör için o kadar olumlu olur.

Aboneler, gerekli bilgiyi almak için GDDB’yi çeşitli şekillerde manipüle edilebilir. Örneğin, genellikle şiddetli hasarlar olmamasına rağmen; uçakların en çok hasar gören bölümleri kargo ambarları ve kargo kapılarıdır. Yükleme araçları çoğu zaman hasara neden olan ekipmanlardır.

GDDB’ye yönelik geliştirmeler devam etmekte. En önemlisi, bu konuda bir maliyet modeli teklifi var. Bu, zemin hasarıyla ilişkili toplam maliyetlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak.

GDDB’nin tüm verileri şifrelenmiş ve şirket bilgisi barındırmamaktadır. Aboneler bu nedenle belirli bir şirketten ziyade filo tipine karşı kıyaslama yapmaktalar.

Bununla birlikte, mevsimsel ve bölgesel eğilimlerin yanı sıra insan faktörlerini içeren analizler, GDDB’nin olayların temel nedenlerine inmesine imkan tanımakta. Standartlara, prosedürlere ve gözetime yapılan olumlu değişiklikler bu şekilde desteklenmektedir.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK