Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing ve Özbekistan Hava Yolları, 787-8 Dreamliner Siparişini Tamamladı

Boeing ve Özbekistan Hava Yolları, 787-8 Dreamliner Siparişini Tamamladı

Özbekistan Cumhuriyeti’nin bayrak taşıyıcısı, süper verimli uçak için yeni bir sipariş verdi.

Özbekistan Cumhuriyeti’nin bayrak taşıyıcısı olan Özbekistan Hava Yolları ve Boeing bugün, mevcut liste fiyatlarında 239 milyon dolar değerindeki 787-8 Dreamliner siparişinin kesinleşmesini açıkladı.

Özbekistan Hava Yolları şu anda Avrupa, Güneydoğu Asya, Japonya ve ABD dahil olmak üzere uluslararası rotalarda iki Dreamliner işletmektedir. Taşıyıcı Bugünkü siparişle, filosuna modernize etme ve genişletme planının bir parçası olarak beş tane daha Dreamliner ekleyecek.

Özbekistan Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Gennadiy Kharlap, “Şirketlerimiz 20 yıldan fazla ortaklar ve bu ilişkiler sadece zamanla güçleniyor” dedi. “Ek bir Boeing 787-8 Dreamliner anlaşması, havacılık filomuzun ve ağının modernizasyonuna ve genişlemesine odaklanmış gelişim stratejimizi destekliyor ve uzun vadeli işbirliğimizde bir başka büyük dönüm noktasını işaretliyor.”

Boeing Ticari Uçaklar, Orta Doğu, Türkiye, Rusya, Orta Asya ve Afrika için Satışlar Başkan Yardımcısı Marty Bentrott, “Özbekistan Hava Yolları’nın Boeing’in teknolojisine ve uçaklarına güven duymaya devam etmesinden çok memnunuz. Dreamliner, üstün yolcu deneyimi ve konforu, olağanüstü verimlilik ve düşük işletme maliyetleri ile havayolu şirketinin başarısına katkıda bulunmaya devam edecektir” dedi.

787 Dreamliner, süper verimli ve uzun menzilli ticari uçaklar ailesidir. 2011 yılında hizmete giren 787 filosu, dünya çapında 180’den fazla kesintisiz rota dahil olmak üzere 1.500’den fazla rota üzerinde uçtu. Yetmişten fazla müşteri, 1.300’den fazla uçak sipariş etti ve 787’yi tarihin en hızlı satan çift koridorlu uçağı haline getirdi.

787-8 Dreamliner, havayolları için yüzde 20 daha az yakıt ve yüzde 20 daha az emisyon ile olağanüstü çevresel performans sunuyor. Uçak, 7 bin 355 deniz miline (13.620 km) kadar tipik iki sınıf bir konfigürasyonda 242 yolcu uçurabiliyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK