Ana sayfa Dünyada Havacılık Juniac, “Havacılığın Güvenliği İçin Birlikte Çalışın”

Juniac, “Havacılığın Güvenliği İçin Birlikte Çalışın”

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac uluslararası bir pilot kuruluşuna verdiği demeçte, havayollarının ve pilotların, sivil havacılığı hem güvenli hem de finansal olarak sürdürülebilir tutmaları için birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

16 Mart’ta Lüksemburg’daki 73. Uluslararası Hava Yolları Pilotlar Birliği (IFALPA) Konferansı’nda konuşan Juniac, toplantının belki de “en güvenli yıl”dan sonra sektörün refahı döneminde gerçekleştiğine dikkat çekti.

2018’in, havayolu gelirlerinin masrafları aşacağı dördüncü yıl olması bekleniyor. Ancak, Juniac, hem yakıt hem de işgücü maliyetlerinin yükseldiği konusunda havacıları uyardı. “Size ilk mesajım, bir takım olarak çalışmanın önemli olduğudur” dedi.

Juniac, güvenlik anlamında 2017 yılının “sektör için son derece güvenli bir yıl” olduğunu belirtti. “Yine de bazı iyileştirmelerin gerekli olduğunu biliyoruz. 2017 yılında turboprop ve kargo uçuşlarını içeren altı ölümcül kaza yaşandı ve bu yıl şimdiye kadar üç ölümcül kaza yaşadık.”

“Ayrıca, bazı olaylar yaşadık ve sonuçlar onlardan çok daha kötü olabilirdi. Sıfır kaza yaşadığımız ve ölüm olmadığı bir zaman öngörüyorum, ama henüz orada değiliz.” diyerek devam etti.

Pilotlar birliği ve IATA şu anda bir dizi alanda güvenliği artırmak için birlikte çalışıyor. Bunlar arasında kaza sınıflandırması, çatışma bölgeleri, siber güvenlik, dronlar, yorulma yönetimi, insan faktörleri, pilot duygusal ve zihinsel sağlığı, pist gezileri, eğitim ve kararsız yaklaşımlar bulunmakta.

Ancak de Juniac, “kazasız yıllara ulaşmak için bu işbirliğini arttırmamız gerekeceğini” kaydetti.

Konuşmasını, “Her yıl 4 milyardan fazla yolcu için güvenli küresel hareketlilik sağlamanın gururunu yaşayabiliriz ve bunu gururla söyleyebiliriz. Geleceğimizi inşa etmek ve havacılığı daha da güvenli, daha erişilebilir ve daha kârlı hale getirmek için birlikte çalışmalıyız.” diyerek tamamladı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK