Ana sayfa Dünyada Havacılık Elektrikli Sun Flyer 2’nin İlk Uçuşu Yakın

Elektrikli Sun Flyer 2’nin İlk Uçuşu Yakın

Bye Aerospace, yüksek hızlı taksi testleri devam ederken önemli batarya partnerini duyurdu.

Bye Aerospace, tümüyle elektrikli Sun Flyer 2’nin ilk uçuşuna doğru son adımı attı. Şirket, iki kişilik kısa kanatlı uçak ile birkaç başarılı test gerçekleştirdiğini ve uçağı yakında gökyüzüne götüreceklerini açıkladı.

Bye Aerspace’in CEO’su George Bye, test pilotunun 55 knot rotasyon hızına kadar hiçbir sürpriz yaşamadan taksiyi başarılı şekilde tamamladığını söyledi. Şirketin baş mühendisi Tom Bowen, testlerin yüksek hızlı taksi, ön tekerleği kaldırma ve yön kontrol değerlendirmelerini içerdiğini söyledi.

Bye, “Hepimiz bir sonraki test aşamalarına ilerlemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. İlk uçuş için bir tarih belirlenmedi, fakat “her şey yolunda giderse, yakında gerçekleşecek” dedi.

Sun Flyer 2’nin 80 kW’lık bir elektrik motoruyla çalışıp 3.5 saate kadar 120 knot kadar hızda uçması bekleniyor. Motor için son seçim henüz kesinleştirilmedi, ancak Bye Aerospace bugün, pil paketi geliştirme ortağı olarak Electric Power Systems’i (EPS) seçtiğini açıkladı.

Güç depolama, Sun Flyer 2 gibi tüm elektrikli uçakların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olduğu için EPS kritik bir ortak. EPS, pil modülleri, pil yönetim birimi ve güç dağıtım birimi de dahil olmak üzere komple enerji depolama sistemini tasarlayacak ve üretecek.

EPS CEO’su “Enerji depolama sistemimiz, NASA’nın X57 platformu için geliştirilen teknolojiyi kullanmakta; bu pil modülümüzü çok hafif bir ağırlıkla katı FAA güvenlik gereksinimlerini karşılamasını mümkün kılmakta.” dedi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK