Ana sayfa Dünyada Havacılık AB, Brexit’in Ardından Saçma Uçuş Aksaklıklarından Kaçınmak İstiyor

AB, Brexit’in Ardından Saçma Uçuş Aksaklıklarından Kaçınmak İstiyor

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği’nin Brexit’ten sonra iki blok arasında kesintiye uğrayan saçma uçuşları önlemek için İngiltere ile ticaret görüşmelerinde bu durumu masaya yatıracağını söyledi.

Bugün, Avrupa Birliği’nin İngiltere ile yapılacak yeni ticaret görüşmelerinin müzakerelerindeki bir konuşmada Tusk, iki tarafın da “uçuş kesintisi konusundaki görüşmeleri en kısa sürede başlatması gerektiğini” söyledi.

Ryanair’in CEO’su Michael O’Leary, daha önce sert bir Brexit sürecinin İngiltere ve AB arasındaki uçuşların geçici olarak kesintiye uğramasına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Avrupa Komisyonu’nun Mobilite ve Ulaşım Genel Direktörü Henrik Hololei’nin 6 Mart’ta FlightGlobal’a verdiği bir senaryoya göre bunu öngörmek imkansız değildi.

Tusk, Birleşik Krallık hükümetinin AB pazarını, gümrük birliğini ve Avrupa Adalet Divanı’nı tek başına bırakmak istemesinin bir sonucu olarak, tüm sektörleri kapsayan ve mallara sıfır gümrük vergisi öneren bir ticaret anlaşması imzalamaktan başka seçenek bırakmadığını belirtiyor.

AB için ayrıca, rekabetçi sektörde güçlü bir oyun alanı sağlamak için bir havacılık güvenliği anlaşmasıyla birlikte bir de hava taşımacılığı anlaşması imzalanması gerekecektir.

Ortak bir bildiride havalimanı dernekleri ACI Europe ve AOA yapılan yorumları memnuniyetle karşıladı ve “Bu durum, gelecekteki havacılık ilişkileri için ileriye giden yolu gösteriyor ve dolayısıyla sektörümüzdeki belirsizliği azaltabilir.” diye ekledi.

“AB27 ve İngiltere müzakerecileri, bugünkü düzenlemeleri mümkün olduğu kadar yansıtacak bir anlaşmaya çağırıyoruz. AB’nin taslak yönergelerinin, İngiltere’nin havacılık pazarını terk etmesinin bir sonucu olarak, ne  İngiltere havayollarının AB27 içinde uçuşa devam etme ne de AB27 havayollarının İngiltere içinde uçuşa devam etme haklarını dikkate aldığını belirtmek istiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladılar.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK