Ana sayfa Dünyada Havacılık Uçak Parçalarının Üretimi İçin Magnezyum Kullanılabilir mi?

Uçak Parçalarının Üretimi İçin Magnezyum Kullanılabilir mi?

Öğrenciler arasındaki yarışmalar ile, bu ultra hafif materyalin havacılık uygulamalarına nasıl başarılı bir şekilde adapte edilebileceğini bulunmaya çalışılıyor.

Birleşik Krallık’taki Birmingham City Üniversitesi, Minnesota merkezli Uluslararası Magnezyum Derneği, Michigan merkezli Plymouth ve magnezyum üreticisi Meridian – havacılık sektöründe magnezyumun potansiyel kullanım alanlarını bulabilmek için öğrencileri teşvik ediyorlar. Magnezyum son derece hafif, bol ve yüzde yüz geri dönüştürülebilir olması gibi bir sürü avantaja sahip. Bununla birlikte, malzemenin yanıcılığı ile ilgili yanlış düşünceler, havacılık piyasasında magnezyumun kullanımını şu ana kadar engelledi. Ortaklar bu düşünceyi bu yarışmayla değiştirmeyi umuyorlar.

Birmingham City Üniversitesi Sürdürülebilir Gelecek Enstitüsü kalkınma müdürü Makhan Singh, “Birçok kişi hala magnezyumun kolayca yandığına inanıyor” dedi. “Bu efsane, mühendisler de dahil olmak üzere çoğu insanın düşüncelerini hâlâ etkilemekte. Magnezyum, alev alma açısından en iyi metallerden biri, çünkü ısıyı çok etkili bir biçimde dağıtıyor. Buna karşın çelik, ısıyı belirli bir alanda toplayarak çok daha çabuk ısınıyor. ”

Üniversitede bulunan dört fakültedeki öğrenciler ve takımlar, ortak kuruluşlardan uzmanlara, sergilenecek materyali içeren prototipler üretmek için profesyonel sanatçılar, tasarımcılar, mühendisler, endüstriyel ortaklar ve küresel organizasyonlar ile birlikte çalışacaklar. Son başvuru tarihi Nisan’da.

“Uçak yapımında yüksek basınçlı magnezyum kalıp dökümünün kullanımı için uzun süredir var olan bir yasak kaldırıldı ve bunu uçak koltuğu imalatçıları ile çalışarak yeni nesil hafif magnezyum alaşımlarını koltuklara yerleştirdiklerini “söyleyen Meridian Lightweight Technologies Birleşik Krallık İK Müdürü Kellie Easton Birmingham City Üniversitesi’yle yapılan bu özel proje; mühendisleri ve sanatçıları dinamik, yaratıcı ve sanatsal bir şekilde birleştirerek uçak endüstrisine magnezyumun harika faydalarını göstermek için büyük önem arz ediyor. ”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK