Ana sayfa Dünyada Havacılık Rolls-Royce IntelligentEngine’i Başlattı

Rolls-Royce IntelligentEngine’i Başlattı

Uçaklar için yeni motor kendini onarabilecek.

Bu yılki Singapur Airshow’da, Rolls-Royce motorları, önceki modellere göre sadece daha verimli ve daha güvenli olmakla kalmayan aynı zamanda diğer motorlarla iletişim kurabilen ve çevre hakkında bilgi veren motorlar üretmek için IntelligentEngine projesini başlatarak yapay zekayı yeni bir seviyeye taşıdılar.

Bu, yeni Rolls-Royce motorunun günlük deneyimlerinden veya diğer motorlardan öğrenebileceği anlamına geliyor, belki de bu şekilde kendisini onarabilen motorlara dönüşecekler.

Rolls-Royce, IntelligentEngine konseptinin, şirketler için yaptıkları motorları onarmak ve yükseltmek konusunda yıllarca edindikleri şirket tecrübesinin sonucu olduğunu söyledi.

Big Data ve makine öğrenimini kullanarak, IntelligentEngine motorunun çevre ve işletim anlamında “farkında” olduğunu belirtti. “Bu yalnızca öğrenmeyi sağlamak değil, aynı zamanda verimliliği ve güvenilirliği artırmak; maliyetleri ve riskleri azaltmak için yapılması gereken değişiklikler.” dedi.

Motor, sistemin diğer parçaları ile çift yönlü iletişim sağlayarak, problemler olmadan önce sorunları halledebilecek ve performansı nasıl geliştireceğini öğrenebilecek.

Rolls-Royce, bir gün gelişmiş robotik ve yapay zekanın geleceğin motorlarının sadece ne zaman bakıma ihtiyaç duyacağını değil bu bakımı kendisinin yapabileceğini söylüyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK