Ana sayfa Dünyada Havacılık Londra Şehir Havaalanı’nın Yeni Kontrol Kulesinin Yedekleri Olacak

Londra Şehir Havaalanı’nın Yeni Kontrol Kulesinin Yedekleri Olacak

Uzaktan yönetecek tesis Avrupa’nın en işlek hava alanlarından biri için çalışacak.

Londra’nın Canary Wharf yakınlarındaki doğu yakasındaki tek pistli bir tesis olan Şehir Hava alanı (LCY) için dijital kontrol kulesi yeni bir haber değil. Fakat kule için İngiltere’nin ATC (Hava Trafik Kontrol Kulesi) sağlayıcısı NATS tarafından alınan güvenlik ve yedekleme tedbirleri oldukça benzersiz. NATS, LCY’nin Avrupa’nın tek pistli en yoğun havaalanlarında biri olması nedeniyle ek adımlar atıyor.

LCY’nin yeni kontrol kulesi ve ATC personeli artık havalimanında bulunmayacak. Shanwick’teki 80 mil uzakta bir NATS binasında olacaklar. London Şehir Havaalanına yerleştirilecek 14 yüksek çözünürlüklü kamera, radar ve radyodan oluşan bir sistem uzaktan ATC operasyonunu destekleyecek. Londra Şehir Havaalanı kontrolorleri, Shanwick’deki kontrol odasındaki 14 HD ekran yardımıyla trafiği doğrudan yönlendirebilecek.

NATS, gelen ve giden uçaklar arasında güvenli iletişimin kaybolmaması için ek veri güvenliği tedbirlerini açıkladı. Örneğin, denetleyici dijital kameralar görüntüyü kontrol odasına bir saniyeden az bir gecikme ile aktaracak.

Kontrol odasındaki herhangi bir HD ekranda problem olursa, görüntü düşük kalitede verilecek ve kalan 13 ekran ile en iyi görüntü sağlanmaya çalışacak. Bir kamera arızalanırsa, yedekler boşluğu doldurmak için harekete geçecek ve arızalanan kamera 10 dakika içerisinde onarılacak. Eğer tüm sistem çökerse veya Londra’nın neredeyse hiç eksilmeyen sisi havaalanını kaplarsa, kontrolörler radar ve radyo sinyalleri ile operasyona devam edebilecekler. Yeni LCY ATC tesisinin, Ocak 2020’de açılması planlanıyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK