Ana sayfa Dünyada Havacılık Güvenlikte Bir Adım İleri

Güvenlikte Bir Adım İleri

IATA, uçmayı daha güvenli hale getirebilmek ve potansiyel havacılık tehlikelerini tanımlayabilmek için Singapur Sivil Havacılık Kurumu ile birlikte çalışıyor.

IATA, Singapur’da Küresel Güvenlik İstatistikleri Araştırma Merkezi (SPARC) kurmak için Singapur Sivil Havacılık Kurumu (CAAS) ile bir İşbirliği Mutabakat Metni imzaladı.

SPARC, Singapur’daki araştırma yeteneklerinden ve IATA’nın Küresel Havacılık Veri Yönetimi (GADM) girişimi kapsamında sunulan operasyonel uçuş verileri ve güvenlik bilgilerinden yararlanarak potansiyel havacılık güvenliği risklerini belirlemek ve ilgili riskleri değerlendirmek için tahmini istatistikleri kullanacak. IATA’nın analizine göre, SPARC için odaklanılacak ilk alan, pistten çıkma gibi son yıllarda en sık görülen kaza kategorisi olan pist emniyeti olacak.

IATA’nın Genel Müdürü Alexandre de Juniac, “Güvenlik, havacılık alanındaki en yüksek öncelik ve tüm havayolu şirketleri uçmayı daha da güvenli hale getirmeye kararlı.” dedi. “Kaza soruşturma süreci, güvenliği artırmak için temel bir araç olmaya devam edecek. Bununla birlikte, kazaların sayısı azaldığından, her gün güvenli bir şekilde gerçekleşen 10.000’den fazla uçuşun analizi de dahil olmak üzere kazaları önlemeye yönelik sistem temelli, veri odaklı, öngörülü bir yaklaşım almamız gerekiyor. ”

CAAS Genel Müdürü Kevin Shum, “Asya Pasifik’teki hava trafiğinin 2036 yılına kadar ikiye katlanması öngörülürken Singapur’da SPARC’ın kurulması zamanında bir hamle.” dedi.

SPARC girişimi tarafından öngörülen uçuş emniyeti risk yönetimine en yeni yaklaşımın kazandırılması için şimdiki zihniyette bir değişiklik gerekecek. Geniş istişare ve işbirliği, üretilen güvenlik bilgilerinin en etkili uygulamalarını belirleyecektir. Önümüzdeki aylarda, SPARC proje ekibi, üretilen verilerin sektörün şu andaki ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için emniyet tahmin modellerini geliştirmek için sektör ve şirketler ile birlikte çalışacak.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK