Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing, Yeni Nesil Batarya Teknolojisine Yatırım Yapacak

Boeing, Yeni Nesil Batarya Teknolojisine Yatırım Yapacak

Yatırım, Boeing HorizonX Ventures’ın enerji depolama pazarına attığı ilk adım.

Pratik bir elektrikli uçan aracın geliştirilmesinde en büyük engel ağır ve az enerji üreten pil teknolojisi. Boeing HorizonX Ventures, bu hafta, bir enerji depolama şirketi olan Berkeley Kaliforniya merkezli Cuberg’e havacılık devi için ilk yatırımını yaptı ve pil geliştirmeye adımını attı.

Berkeley merkezli şirket, potansiyel havacılık ve endüstriyel uygulamalar için gelecek nesil pil teknolojileri geliştiren eski Stanford Üniversitesi araştırmacılar tarafından kuruldu. Yaklaşık üç yıl önce kurulan şirket, kurulduğu tarihten itibaren büyük ölçekli pil üretim süreçlerine çözüm olarak tasarlanmış gelişmiş bir pil hücresi geliştirdi. Cuberg’in geliştirdiği sistem, yüksek enerji yoğunluğu ve termal dayanıklılık sağlamak için bir lityum metal anot, özel elektrolit ve yüksek voltaj katotundan oluşuyor. Nisan 2015’ten bu yana Cuberg, çeşitli finansmanlar ve hibeler ile büyüdü ve bir endüstriyel pil üreticisi ile bir milyon dolarlık ortak geliştirme anlaşması imzaladı.

Boeing HorizonX Başkan Yardımcısı Steve Nordlund “Cuberg’in pil teknolojisi, piyasada gördüğümüz en yüksek enerji yoğunluğundan sahip teknolojilerden biri ve gelecekteki elektrikli hava taşımacılığı için benzersiz kimyasalların güvenli ve istikrarlı bir çözüm olduğunu kanıtlayabiliyor.” dedi. Şirketin yatırım ekibi daha önce elektrikli hava araçlarına hibrid geliştirme yapan bir başka şirket olan Zunum Aero’ya da yatırım yaptıklarını açıklamıştı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK