Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing Ortağı Oerlikon ile 3D Baskı Uygulamalarını Hızlandırıyor

Boeing Ortağı Oerlikon ile 3D Baskı Uygulamalarını Hızlandırıyor

Boeing, İsviçreli mühendislik grubu Oerlikon ile birlikte teknolojinin kullanımını daha da genişletmek amacıyla eklemeli üretim süreçleri geliştirmek için işbirliği yapıyor.

Oerlikon, 3 boyutlu baskı ile titanyum bileşenlerin üretiminde kullanılacak standart malzeme ve süreçler geliştirmek için ABD’li uçak firmasıyla beş yıllık bir işbirliği anlaşması imzaladığını açıkladı.

Oerlikon, “Araştırma, öncelikle titanyum tozunun sanayileşip eklemeli üretimde kullanılmasına odaklanacak ve bu süreçle yapılan parçaların ABD Federal Havacılık İdaresinin ve Savunma Bakanlığının uçuş gereksinimlerini karşılayacağından emin olacak” diye belirtiyor.

Pfäffikon merkezli grup, “havacılık için malzeme ve süreçlerdeki mevcut zorlukları” belirterek, ortaklığın “kalite ve maliyet hedeflerine ulaşan nitelikli bir tedarik zinciri ile eklemeli üretimin kabul edilmesini sağlayacağını” belirtti.

Tedarikçiler, 3 boyutlu baskılı metal bileşenler üretmek için çeşitli makineler ve malzemeler kullanacak.

Oerlikon CEO’su Roland Fischer, ortaklığın “eklemeli üretimin daha hızlı benimsenmesini” sağlayacağını belirtti. Boeing ile birlikte çalışmak, seri üretim için uçuşa elverişli eklemeli parça bileşenleri üretme yolunu belirleyecek. Ortak çalışma, eklemeli üretimin uçak üretim platformlarına uygulanmaya başlamasına destek olacak.” dedi.

Bu arada Boeing baş teknisyeni Leo Christodoulou, ortaklığın havacılık için “toz titanyum eklemeli üretimin öneminin artmasına yönelik önemli bir adım” olduğunu düşünüyor.

Boeing, 1997 yılından beri eklemeli üretim araştırmaları yaptığını ve üretim sürecinde birkaç bileşen kullandığını belirtti. Geçen yıl, uçak üreticisi ticari bir uçağa [787] FAA onaylı 3 boyutlu baskı ile üretilmiş titanyum parçayı tasarlayan ve kuran ilk havacılık üreticisi olmuştu.

Ayrıca 2017’de Boeing, özel bir eklemeli üretim grubu kurdu.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK