Ana sayfa Dünyada Havacılık Airbus Dron Taksi Uçuş Testine Başladı

Airbus Dron Taksi Uçuş Testine Başladı

Airbus’un Silikon Vadisi merkezli ileri proje birimi A³, tek bir yolcu kapasiteli hava taksi hizmeti sunmak üzere tasarlanmış dikey iniş ve kalkış gerçekleştirebilen araçlarında uçuş testlerine başladı.

Vahana olarak adlandırılan elektrikli uçan araçlar, kızakların üzerinde bir yolcu kabini ve etrafında dört eğimli kanat üzerine yerleştirilen sekiz motora sahip.

Airbus, otomatik pilotlu uçağın 31 Ocak’ta 53 saniyelik ilk uçuşunda güvenli bir şekilde inmeden önce 5 m yükseklikte uçtuğunu açıkladı.

Proje yöneticisi Zach Lovering, kısa süren testin “havacılık inovasyonunda büyük bir başarı” olduğunu belirtti. Vahana bir peçete üzerine çizimle başlamıştı ve ilk uçuşunu iki yıldan kısa bir sürede bire bir ölçekli otomatik pilotlu bir hava aracının yapılmasıyla tamamlandı.

Test, insansız hava sistemlerini test etmek için ayrılan Pendleton, Oregon’daki bir hava sahasında gerçekleştirildi. Airbus daha sonra hava aracının ikinci bir tur uçuşunu tamamladığını açıkladı.

Hava taşıtını ileriye uçurmak için kanatları çevirmenin ilerleyen testlerde ele alınacağı belirtildi.

A³ genel müdürü Rodin Lyasoff: “Agresif proje zaman çizelgeleriyle, Airbus’a gerçek bir rekabet avantajı sağlayabiliriz.” diye belirtti.

Vahana, üretici şirket tarafından üstlenilen iki hava taksisi programından biri: Airbus Helikopterleri, aynı zamanda CityAirbus projesine de bu yılın ilerleyen zamanlarında yapacakları ilk uçuş ile öncülük edecekler.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK