Ana sayfa Dünyada Havacılık Havayolları Ters İbraz İle Yüzleşiyor

Havayolları Ters İbraz İle Yüzleşiyor

Sektörün uzmanları, Airlines International web seminerinde havayollarının karşılaştığı engelleri ve bunların nasıl üstesinden gelebileceklerini tartışıyorlar.

Havayollarının dolandırıcılıktan kaçınmasında yüzleştiği zorluklar ve tartışmalı ters ibrazlar, en son Airlines International web seminerinde vurgulandı.

Birçok uçak bileti internet üzerinden satılıyor ve müşteri fiziksel olarak satıcıyla veya seyahat acentesi ile iletişime geçmiyor. Bu, bilet satışlarının sahtekarlıklara açık olduğu anlamına geliyor ve havayolu şirketleri düzenli olarak ters ibraz talepleri ile karşılaşıyorlar.

Web seminerinde konuşan IATA, Seyahat Acentesi Başkanı Christophe Kato, üç temel ters ibraz çeşidini açıkladı:

  • dolandırıcılık sebebiyle ters ibraz – kart hamili işlem yapmadığında,
  • ticari ters ibraz: müşteri ile havayolu arasında gerçek bir anlaşmazlık olduğunda ve müşteri, havayolunun vaat edilen hizmeti vermediğini iddia ettiğinde,
  • ve ‘birinci taraf sahtekârlığı’ – kart sahibinin, gerçekte yaptıkları bir işlemi ödemek için sistemi kötüye kullandığında.

Kato, ters ibraz eden davacının kimlik numarasının söylenmemesinin havayolları için bir engel olduğunu söyledi.

“Bu, çok iyi bir mahremiyet sebebi,” diye ekliyor Kato. “Eğer dolandırıcılığa uğramış kart sahibinin havayolu şirketi ile ilişkisi yoksa, neden isimleri havayoluna verilsin?”

“Ancak, bu bir havayolu şirketinin bir ters ibraz ile başa çıkmasını zorlaştırıyor.”

“Havayollarında satış geçmişi ve uçuş bileti olacak, ancak bunları talep sahibinin adı ile eşleştiremeyecek.”

Bu zorlukla yüzleşebilmek için, kartlı bilet satışlarının yarısı seyahat acenteleri aracılığıyla yapılıyor.

“Bir hava yolu şirketi kendisini ters ibraza karşı savunmaya çalışırken, aracının müşteri hakkında paylaşacağı bilgilere güvenmek zorunda kalacak ve bu da işleri daha zor hale getirecek.” dedi.

Ancak Kato, havayolları için teşvik edici işaretlerin bulunduğunu söyledi.

Kart düzenleri, uçuş belgesinin kanıt olarak sunulabileceği şekilde kurallarını değiştirdi; bu şekilde, havayolu firmaları uçan kişinin adının şikayet sahibininki ile benzer olup olmadığını kontrol edebilecek.

Kato, her iki tarafın da anlaşmazlıkları belgelemesine ve bunları adil bir şekilde çözmesini sağlayacak daha fazla yenilik olduğunu söylüyor.

Yetkili, havayolu şirketleri ile seyahat acentelerinin artık ters ibraz konularında ortaklaşa çalıştıklarını belirtti.

Kato, “Havayolu şirketleri ve acenteler, kart işlemlerini ve ters ibrazları iadesini daha iyi kontrol edebilmek için birlikte çalışıyor” diye sözlerini tamamladı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK