Ana sayfa Güncel Fransa 10 Yıldır Beklenen Havalimanı Projesini İptal Etti

Fransa 10 Yıldır Beklenen Havalimanı Projesini İptal Etti

Fransız hükümeti, 2008 yılında projesi onaylanan ve maliyeti en az 580 milyon euro olacak dev havalimanı ihalesinin yeterince halk desteği bulamaması ve politik çekişmeler nedeniyle iptal edileceğini belirtti.

Fransa hükümeti yaptığı açıklamada, ülkenin batısında yapılmasına karar verilen ve 10 yıldır planlanan havalimanı projesini iptal etti.

İptal edileceği açıklanan projeyle, şehir merkezinin içinde kaldığı için genişleyemeyen mevcut havalimanını rahatlatmanın yanı sıra, batı Fransa’ya uluslararası bir turist koridoru açılması düşünülüyordu. Havalimanının otoyol ve demiryolu bağlantısı da bulunacaktı.

Yapılan açıklamada havalimanı projesinin iptal edilmesinin gerekçesi olarak yeterince büyük halk desteği almamasını gösterdi. Projenin büyüklüğü 580 milyon euro yani 710 milyon dolar civarındaydı.

Başbakan Edouard Philippe bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Notre-Dame-Des-Landes projesinden vazgeçileceğini açıkladı.

Mayıs ayında Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron da yıllar süren kararsızlık ve projenin geliştirilmesiyle ilgili politik çekişmelerin ardından hemen karar verileceğini belirtilmişti.

PROTESTOLAR DÜZENLENİYORDU

Sadece siyasi arenayı değil halkın gündemini de bir dönem işgal eden projeye karşı çevreye yol açacağı zarar nedeniyle protesto gösterileri düzenleniyordu.

Notre-Dame-Des-Landes projesinin vahşi yaşam ve yer altı su havzalarını olumsuz etkileyeceğini belirten sivil toplum kuruluşları ve halk, zaten iyi işleyen Nantes Atlantique dolayısıyla ikinci bir havalimanını da gereksiz ve kullanışsız olacağını belirtiyordu.

Nantes şehri yakınlarındaki havalimanı projesi ilk olarak 1963 yılında planlanmıştı. Daha sonra çeşitli nedenlerle bir türlü ilerleyemeyen projeyi Jospin hükümeti tekrar gündemine almış ve yeni proje 2008 yılında onaylanmıştı.

İhaleyi kazanan Fransız inşaat devi Vinci’nin 2012 yılında başlayacağı söylenen projenin 2015’te bitmesi öngörülüyordu ancak tüm onaylar alınmasına rağmen inşaat bir türlü başlamadı.

Başbakan’ın açıklaması sonrası ihalenin yakın zamanda iptal edilmesi bekleniyor. Vinci ise şehirdeki diğer havalimanının modernizasyonunu yapacak.

BİR CEVAP BIRAK