Ana sayfa Dünyada Havacılık DARPA, İHA Demosunun İkinci Aşamasını Tamamladı

DARPA, İHA Demosunun İkinci Aşamasını Tamamladı

Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), İHA topluluklarını tek bir operatör ile toplu organize etmek için ortak kontrol teknolojisinin ikinci aşamasını tamamladı.

Lockheed Martin, Raytheon ve altı küçük şirket, DARPA 8 Ocak sürümü açık mimari yazılım ve CODE ile modifiye edilmiş donanım ile değiştirilen RQ-23 Tigersharks adlı uçakta işbirliği yaptı. İkinci aşama, sınırlı iletişim ortamlarında İHA’yi kontrol etmek için algoritmalar geliştiren ve uçağın uçuş yönünü, yüksekliğini, hızını ve sensörlerini kontrol eden daha önceki çalışmaların üzerine geliştirildi.

DARPA, Raytheon’u CODE’un 3. aşama yazılım geliştirilmesini tamamlaması için seçmişti. CODE program yöneticisi Jean-Charles Ledé’ye göre, bu yazılım daha fazla İHA’nın bireysel karar vermesi konusundaki karmaşıklığını çözecek.

CODE, DARPA’nın tek bir kaynaktan kontrol edilen İHA toplulukları amacına uygun. Geçtiğimiz yıl, hava kuvvetleri yetkilileri el hareketi ile İHA grubunu kontrol edecek bir “Ender’in Oyunu” konseptini açıklamıştı. Daha sonra, DARPA Ofansif Gruba Uygun Taktikler (OFFSET) programı için geniş bir duyuru ile bu fikri güçlendirmişti.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK