Ana sayfa Güncel Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’den Yatırım Atağı

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’den Yatırım Atağı

Ankara Sincan’da TUSAŞ/TAI yerleşkelerinin yanında 730 hektar büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’de, parseller belirlenecek.

2015 yılında tüzel kişilik kazanan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’de yatırımların başlaması için paydaşlar bir araya geldi. Katılımcıların bir an önce yatırım yapma konusunda çok istekli olduğu toplantıda, 2018 Ocak ayı içerisinde ödemelerini düzenli yapan sanayicilerle tahsis sözleşmesi yapılıp, parsellerin belirleneceği kaydedildi. OSB, uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi desteklemek, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlamak, yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatı arttırmak amacıyla faaliyet gösterecek. Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB (HAB) yönetimi ve yatırımcılar, TAI toplantı salonunda bir araya geldi. Toplantıya HAB Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi, Başkan Vekili Muhsin Dere, TAI Genel Müdürü Temel Kotil, Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Özdebir , Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Aktaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı ve Bölge Müdürü Gültekin Asiltürk ile yatırımcılar katıldı. Açılış konuşmalarının ardından Bölge Müdürü Gültekin Asiltürk, bugüne kadar yapılan işlemler ve son durum hakkında bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAM GAZ

Yapılan sunumun ardından toplantı; yönetim kuruluna yatırımcıların sorusuna cevap vermeleri ile devam etti. Sorulan sorulara yapılan açıklamalarda, imar ve parselasyon planlarının, altyapı projelerinin, enerji dağıtım lisansının, su ve doğalgaz temini için gerekli protokollerin yapıldığı belirtildi.

436 BİN METREKARE

İlk etap olarak belirlenen alanda, başvurusu kabul edilmiş ve ön tahsisten itibaren ödemelerini düzenli yapan katılımcıların tahsis işlemlerini, altyapı imalatlarının yapabileceği bölge içerisinde gerçekleştirilebileceği dile getirildi. Düzenli ödeme yapan katılımcıların toplam talebi 408 bin 333 metrekare olduğu, OSB’nin ilk etapta 436 bin 501 metrekare alanda hizmete sunabileceği ifade edildi.

TEKNOHAB ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

DSİ ıslah projesi, Karayolları ıslah projesi, 52 megavatlık İndirici merkez çalışması ve OSB içerisinde yer alacak Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOHAB) kurulması çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Toplantıda, bu ay içinde ödemelerini düzenli yapan sanayicilerle tahsis sözleşmesi yapılacağı ve parsellerin belirleneceği müjdesi verildi.

BİR CEVAP BIRAK