Ana sayfa Dünyada Havacılık Qatar Airways, Cathay Alımında Pasif Rol Alacağını Söylüyor

Qatar Airways, Cathay Alımında Pasif Rol Alacağını Söylüyor

Qatar Airways, Cathay Pacific’te daha büyük bir hisse satın almak isterken, yatırım yaptığı havayollarında aktif bir rol oynamayı planlamadığını açıkladı.

Qatar Airways şefi Akbar Al Baker, televizyonda yayınlanan bir röportajda “Büyük resme bakıyorum, havayollarına yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Qatar Airways’in bu çok güçlü, sağlam ve genişleyen hava yollarına yatırım yapmasının bir çok yararı olduğunu görüyoruz” dedi.

Açıklamaları, 6 Kasım’da duyrulan Qatar Airways’in, Kington Chemical’ın Cathay’daki %9.61 hissesini satın almak için 5.16 milyar HK$ (661 milyon $) ödemesinin ardından günler sonra geldi.

Al Baker, hava yolunun Cathay’ın geleceğini yönlendirme girişiminde bulunmayacağının bir işareti olarak pasif bir rol üstlendiği diğer havayolu yatırımlarına işaret etti.

“Şu anda bir yıldır LATAM’da bir hissedarız ve yaklaşık üç yıldır IAG’de hissedarız, aldıkları kararları etkilemek için herhangi bir girişimde bulunmadık, başarılı ve köklü hava yolu şirketleri olduklarını ve müdahale etmeme veya tavsiyeme ihtiyaçları yok” diye ekledi.

Ayrıca medya raporları, Qatar Airways’in Cathay’in hisselerinin daha fazlasını satın almak isteyeceğini ve yine de düzenleyici çerçeve içinde bunu yapmak isteyeceğini söylediğini alıntıladı.

Qatar Airways’in Cathay’da bir yönetim kurulu koltuğu istemeyeceğini de ekliyorlar. Bunun yerine, ikili büyük olasılıkla Doha ve Hong Kong’daki uçuş merkezlerinin ötesinde uçuşlar üzerinde anlaşmaya başlayacak ve ayrıca yer hizmetleri ve bakım gibi alanlarda ortak satın alma üzerinde çalışacaklar.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK