Ana sayfa Dünyada Havacılık Peru, Bölgesel Havacılık Merkezi Olabilir

Peru, Bölgesel Havacılık Merkezi Olabilir

Altyapı eksiklikleri ve cezai yolcu ücretleri ülkenin geride kalmasına sebep oluyor.

Peru havacılık başarılı bir ülke olma potansiyeline sahip ancak gelişmemiş altyapı, ceza vergileri ve ceza masrafları hava taşımacılığında ülkeyi geriye çekiyor.

Havacılık ve havacılık kaynaklı turizm, Peru’da 280.000 iş imkanı sağlamakta ve ülkenin GSYİH’na 4.4 milyar dolar katkı sağlamakta. (GSYİH’nın %2.1’i)

Bu durum en önemli havalimanı Lima Havalimanı’nda kapasitenin yükseltilmesiyle ve vergi/harçların rekabete daha müsait olmasıyla birlikte artmaya devam edecek.

Jorge Chávez Uluslararası Havaalanı, 10 milyon yolcuyu ağırlamak üzere inşa edilmişti, ancak şu anda 19 milyon yolcuyu idare etmeye çalışıyor. Peru, Dünya Ekonomik Forumu’na göre bilet vergileri ve turizm masraflarında 136’ncı sırada.

IATA Amerika Bölgesel Başkan Yardımcısı Peter Cerda, “Peru’nun bölgesel havacılık merkezi olabilmesi için tüm unsurları var; sınır ötesi hava bağlantısı, dünya standartlarındaki kültürel ve mutfak varlıkları ve büyümekte olan bir ekonomi.” dedi.

“Şimdi, Peru’nun havacılık politikası konusunda akıllı olması ve doğru hava taşımacılığı altyapısının ve maliyet yapısının kurulmasını sağlamasının zamanı geldi.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK