Ana sayfa Dünyada Havacılık Lockheed Hava Araçları İçin Lazer Geliştirecek

Lockheed Hava Araçları İçin Lazer Geliştirecek

Lockheed Martin, savaş uçağı üzerinde 2021’de test edilebilmesi mümkün lazer geliştirmek ve üretmek için 26.3 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Lockheed, yaptığı açıklamada Lockheed’in ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın Yüksek Enerji Lazer Yönlendiricisi (SHiELD) projesinin bir parçası olarak yüksek güçlü bir fiber lazer geliştirdiğini söyledi.

Lockheed Martin’teki lazer silah sisteminin tecrübeli üyesi Rob Afzal, “Lockheed Martin, lazer silah sistemlerini ve teknolojilerini hızla geliştirmeye devam ediyor” diyor.

“Karşılaşabileceğimi tehditleri gidermek için yönlendirilmiş enerji kullanma yeteneğimizi kanıtladık ve SHiELD sisteminin bir parçası olarak havada gerçekleşecek testleri bekliyoruz.”

SHiELD üç alt sistemden oluşuyor: Lazeri hedefe yönlendiren ışın kontrol sistemi, lazeri güçlendiren ve soğutan bir bölme ve lazer.

Afzal, “Bu yılın başlarında ABD Ordu kara taşıtına monte edilecek 60 kW sınıf lazerimizin teslimatını gerçekleştirdik. Bir savaş uçağına daha küçük boyutlu lazer sistemi yerleştirmek bizim için tamamen yeni ve farklı bir sınav olacak. Bu teknolojinin bir uçağa yerleştirilebilecek seviyelere geldiğini görmek heyecan verici. “diyor.

SHiELD gibi yüksek güçlü lazer sistemlerinin geliştirilmesi, lazer silah sistemi teknolojilerinin hayata geçirilebildiğini gösteriyor. Teknoloji, uçak, yer taşıtları ve gemiler üzerinde test edilip, konuşlandırılmaya hazır.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK