Ana sayfa Dünyada Havacılık Endonezya, Denpasar Havalimanı’nın Kapatılmasını Uzatıyor

Endonezya, Denpasar Havalimanı’nın Kapatılmasını Uzatıyor

Patlayan Agung Dağı’nın volkanik küllerinin güneyden hareket ederek havalimanının üstündeki hava sahasını kapatması nedeniyle Endonezya, Denpasar’ın Ngurah Rai Uluslararası havaalanının kapanmasını 24 saat daha uzattı.

Airnav Indonesia’dan yapılan bir haber, ulaştırma bakanlığının açıklamalarında volkanik küllerin uçakların uçuş yollarını kapladığını belirtti. Bali’ye giden ana kapı, 29 Kasım yerel saatle 07: 00’e kadar kapalı kalacak.

Darwin Volkanik Kül Danışma Merkezi, bulutun gün boyunca Bali’de kalacağı tahminiyle, külün 25.000 fit’e kadar çıkardığını söylüyor.

Yaklaşık 117km uzaklıktaki Ngurah Rai’ye yakın Lombok havalimanı, kapanış sonrasında bir gecede yeniden açıldı.

Agung Dağındaki patlamanın yoğunlaşmasıyla 27 Kasım’da Endonezya’daki ulusal afet acentesi acil durumu en üst düzeye çıkardı. Zirvede parıltının da “daha büyük bir patlamanın yakında” olduğunu gösterdiğini de ekledi.

FlightGlobal zaman çizelgeleri verileri Denpasar’ın Asya Pasifik ve Ortadoğu’ya büyük oranda bağlı olduğunu gösteriyor. Endonezyalı taşıyıcılar Garuda Endonezya, Lion Air, Citilink ve Endonezya AirAsia, havalimanındaki tüm koltukların yarısından fazlasını oluşturuyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK