Ana sayfa Dünyada Havacılık AVSEC 2017: Havacılık, Güvenlikte İlerlemeyi Hızlandırmalı

AVSEC 2017: Havacılık, Güvenlikte İlerlemeyi Hızlandırmalı

AVSEC World panelinde son 12 aydaki gelişmeler tartışılıyor.

AVSEC World güvenlik panelinde de uzmanların kabul ettiği gibi; geçtiğimiz yıl, terörsistler masum insanları farklı şekillerde öldürmeye davet ettiler, ancak havacılık camiası ve devletler, bu konuda havacılık güvenliği seviyesini önemli derecede artırmada gerekli ilerlemeyi sağlamadılar.

Konuşmacılar, son AVSEC World’den bu yana neler değiştiler?” başlıklı bir oturumda, sivil havacılık operasyonlarında çatışma bölgelerinin çevresinde meydana gelen riskler hakkında merkezi bir bilgi kaynağı olması için hazırlanan “çatışma bölgesi bilgi bankası” (CZR) misyonunu yerine getirip getirmediğini tartıştılar.

Havacılık güvenliği ve güvenlik birimleri arasında daha uyumlu bir güvenlik kültürü kurma ihtiyacı devam etmektedir.

Dronelar ise havacılık güvenliği için daha önemli ve tehlikeli bir oyuncu haline geldi.

ICAO tarafından da desteklenen CZR çevresindeki endişeleri ele alan panelist ICAO Kıdemli Güvenlik Uzmanı, Kaş Beumkes, sivil havacılıktaki risklerini rapor etmek için devletlerin kullanacağı raporlama formatını iyileştirmek ve standartlaştırmak için bir görev tarafından varolan yaklaşımdaki değişikliklerin formüle edildiğini söyledi.

Beumkes, “İzleyiciler, sizleri gelecekte bilgi paylaşmak için oluşturulmuş bir format için yararlı olabileceğini düşündüğünüz örnekleri ortaya koymaya davet ediyorum” dedi.

Osprey Flight Solutions CEO’su Andrew Nicholson, “Öncelikle, sözde ‘çatışma bölgesi’ terminolojisini terk etmeye çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“Bana göre, silahların yayılması, çatışma bölgeleri olarak tanımlanmayan alanlarda sivil havacılık için uçuş riskinin varlığı anlamına geldiğinden, uçuş sırasında sivil havacılığa yönelik tehditleri tartışmak pek yararlı değildir. .”

Nicholson, son 12 ayda, herhangi bir sivil havacılık uyarıları tarafından kapsanmayan ve çatışma bölgesi olarak tanımlanmayan ülkelerde bazuka türü roketatarların geri alındığını söyledi.

Mevcut koşulları özetleyen Finnair Güvenlik Müdürü Kaarlo Karvonen ve IATA Güvenlik Grubu Başkanı, “Sadece işleri düzene sokmalıyız.”

“Havacılıkta, pragmatik olma eğilimindeyiz ve IATA güvenlik grubunda, işleri yoluna sokmak için çaba göstereceğiz” dedi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK