Ana sayfa Güncel Yerli Bölgesel Uçak TRJet Projesi’nin Çalışmalarına Devam Edildiği Açıklandı

Yerli Bölgesel Uçak TRJet Projesi’nin Çalışmalarına Devam Edildiği Açıklandı

Türkiye’nin bölgesel uçağı sloganıyla başlatılan TRJET yerli uçak projesinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden elde edildiği iddia edilen bilgilere göre iptal edildiğine dair bazı basın organlarında haberler yer almıştı. Bunun üzerine TRJet’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı Eren Özmen konuyla ilgili bir açıklama yaparak, ‘TRJet resmi makamlardan bu güne kadar herhangi bir iptal bildirimi almamıştır’ dedi.

TRJet, Bölgesel Uçak Projesi ile ilgili son durum hakkında, 26 Ekim’de bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler yer alıyor: “TRJet, 2015 yılında Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararının ardından Türkiye’nin bölgesel uçağını üretmek üzere kuruldu. Halka tanıtımını takiben, TRJet, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile maliyet ve yerlilik oranları dâhil tüm proje şartları ve koşulları üzerinde anlaştı.

Türk hükümetinin de mutabık kaldığı araştırmalar sonucunda yeni bir bölgesel uçağı tasarlamak için en uygun altyapı olarak Dornier 328 uçağı seçildi. Bu seçimin ardından Eren ve Fatih Özmen 100 milyon dolarlık bir yatırımla sertifikalı Dornier 328 uçağının tüm fikri mülkiyet hakları ve operasyonlarını satın alarak TRJet projesinin başarısını garanti altına aldılar.

Son zamanlarda medyada projenin iptal edildiğine dair spekülasyonlar ortaya atılmıştır. TRJet resmi makamlardan bu güne kadar herhangi bir iptal bildirimi almamıştır.

TRJet’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı Eren Özmen konuyla ilgili görüşlerini ‘Bölgesel Uçak Projesi hepimizi aşan bir projedir. Bu küresel yatırım, Türkiye ekonomisini dünyada güçlendirecek ve Türk gençliğine yeni olanaklar sağlayacak mega bir yatırımdır.’ şeklinde dile getirdi.

Özmen sözlerine şöyle devam etti: ‘Amacımız TRJet başarılı olunca, onu halka açarak, TRJet’i halkın şirketi yapmaktır. Fatih ve benim için TRJet her zaman Türk gençliğine armağan edilecek kutsal bir mirası temsil etmiştir.’

BİR CEVAP BIRAK