Ana sayfa Dünyada Havacılık Volokopter, Test Uçuşunu Dubai Üzerinde Tamamladı

Volokopter, Test Uçuşunu Dubai Üzerinde Tamamladı

Yeni uçak, Otomatik Hava Taksi (AAT) adını taşıyacak.

Dubai yetkilileri, Dubai’nin dünyanın en akıllı şehri olmasını istediklerini belirtiyor. Bu amaca ulaşmak için 2030 yılına kadar tüm yolcu taşımacılığının dörtte birini otomatik uçan araçlar ile taşımak için projeler geliştiriyorlar.

Bu sene başında gelen talep üzerine dalga geçen eleştirmenleri göz ardı ederek, kısa süre önce otomatik hava taksi adını alan Alman tasarımı iki koltuklu Volocopter’in bu yıl Dubai’de testine başladı ve kent hükümeti elektrikli uçakların ilk uçuşunun video çekimini yayınladı.

Jumeirah Beach Park yakınlarında yolcular olmadan gerçekleştirilen kısa uçuşa Dubai’nin Crown Prince HH Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum katıldı. Başarılı uçuş, düzenli AAT (Otomatik Hava Taksi) servisi başlayana kadar beş yıl daha devam etmesi planlanan test süreci başlatılmış oldu.

Dubai’deki test süreci ayrıca, uçakların ve AAT operasyonlarının belgelendirilmesini, hava yollarını ve koridorları tanımlayan, kalkış ve iniş noktalarını tasarlayan ve yerleştiren yasaların ve politikaların geliştirmesine de zaman tanıyacak. Dubai’de AAT hizmetlerinin resmi operatörleri için standartlar oluşturulacak ve hizmeti sunacakların güvenlik için rol ve sorumlulukları tanımlanacak.

Dubai’de test edilen ve 18 motora sahip Volokopter, 100 km/s’de 30 dakika tek bir tam şarj ile gidebilecek. Dubai’nin Karayolu ve Ulaşım Kurumu’ndan bir sözcü “AAT’ye ayrıca opsiyonel acil durum paraşütleri, dokuz bağımsız pil sistemi ve pil hızlı şarj eklentisi takıldı.” dedi. Prototip versiyonunda tam şarj olması iki saat süren aracın, üretilecek versiyonunda bu sürenin önemli ölçüde azalması planlanıyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK