Ana sayfa Dünyada Havacılık Malezya Düşen Uçağı Aramaya Devam Edecek

Malezya Düşen Uçağı Aramaya Devam Edecek

Kuala Lumpur, Malezya Havayolları uçuşunda kaybolan MH370’i aramaya devam etmek için deniz araştırması şirketi Ocean Infinity ile ‘bulunamazsa ücret yok’ anlaşması yaptı.

Hint Okyanusunda arama yapmaya devam etme planı, Avustralya’nın altyapı ve taşımacılık bakanı Darren Chester tarafından yapılan açıklamada açıklandı.

“Malezya Hükümeti Malezya Havayolları MH370 uçuşunu aramak için Ocean Infinity ile bir anlaşma yapıyor.” dedi.

“Malezya Hükûmeti, Ocean Infinity’den gelen kayıp uçağı aramak için ‘bulunamazsa ücret yok’ teklifini kabul etti. Malezya’nın aramaya devam etme kararı MH370’i bulma taahhüdünü gösteriyor. ” diye sözlerine ekledi.

Açıklamada, Ocean Infinity’in kaybolan Boeing 777-200ER uçağını daha önceden bakılmamış bir alanda arayacağı, bu yüzden de uçağın bulunabileceği belirtiliyor. Canberra çaba için teknik destek sağlayacak.

Aramanın ne zaman başlayacağı belli değil ve Ocean Infinity anlaşması için Malezya hükümetinden bir açıklama henüz yapılmış değil.

Avustralya, Malezya ve Çin hükümetlerinin ortaklaşa finanse ettiği iki yıllık su altı uçak arama çalışmaları resmi olarak 17 Ocak’ta sona ermişti.

3 Ekim’de Avustralya Nakliye Güvenliği Bürosunun MH370 ile ilgili raporunda, uçakları bulma imkânının “şimdiye kadarkinden daha iyi olduğu” belirtildi.

“Sualtı araştırması, uçağın uçuş yolunun yeniden yapılandırılması sonucunda elde edilen uçağın bulunma ihtimalinin olmadığı alanlar ortadan kaldırdı ve son 12 ayda yapılan enkaz çalışmaları, uçağın olma ihtimalinin olduğu alanları en yüksek hassasiyetle belirledi. 23 Mart 2014’te alınan uydu görüntülerinin yeniden analizi sonucu 7. meridyene yakın bir alanda, MH370 enkazı olabilecek bir dizi parçalar tespit edildi. ”

Bu, MH370’in bulunma ihtimalinin en yüksek olduğu 25.000 km²’den daha az bir alana denk geliyor.

777-200ER, 8 Mart 2014’te Kuala Lumpur’dan Pekin’e bir uçuş gerçekleştiriyorken Tayland Körfezi’ne esrarengiz bir şekilde geri dönüp, Malacca Boğazı’ndan geçerek Hint Okyanusu’nun güneyindeki ulaşım yoluna girmişti. Gemide 239 yolcu ve mürettebat vardı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK