Ana sayfa Teknoloji 10 Yıl İçerisinde Elektrikli Uçak Kullanacak

10 Yıl İçerisinde Elektrikli Uçak Kullanacak

İngiliz hava yolu şirketi EasyJet, Amerikalı Wright Electric şirketi ile elektrikli uçaklar geliştirmek için iş birliği yapmayı planlıyor. Şirket on yıl içinde elektrikli uçak kullanımına başlamayı düşünüyor.

Otomobil sektöründe başlayan elektrikli araç dönüşümünün ardından havacılık sektörü de gözünü tamamen elektrikle çalışan uçaklara çevirmiş durumda. Boeing, Airbus ve NASA gibi havacılık sektöründe uzmanlaşmış kurumlar elektrikli uçaklara yönelik yatırımlara hız kazandırsa da henüz ticari kullanıma sunulan bir elektrikli uçak üretilmiş değil. İngiliz hava yolu şirketi EasyJet ise 10 yıl içinde, elektrikli uçaklarla uçuşlara başlamayı ve Avrupa’daki seferlerin büyük bir kısmını elektrikli uçaklarla gerçekleştirmeyi planlıyor.

Kısa Mesafeli Uçuşları Gerçekleştirecek

Elektrikli uçak geliştirmek için ABD’li Wright Electric şirketi ile iş birliği yapan ve eski NASA çalışanlarından oluşan bir ekip kuran EasyJet’in kullanmak istediği uçak, Avrupa’daki uçuşlara uygun olacak şekilde 2 saatlik uçuşu gerçekleştirme yeteneğine sahip olacak. 480 kilometrenin altında bir menzile sahip olması planlanan uçak günümüzdeki elektrikli uçak prototiplerinin aksine taşımacılık standartlarına uygun olarak 120 yolcuyu taşıyabilecek şekilde tasarlanacak.

BİR CEVAP BIRAK