Ana sayfa Dünyada Havacılık Türk Havayolu Şirketleri Toparladı

Türk Havayolu Şirketleri Toparladı

Türkiye’nin en büyük iki havayolu şirketi, yakın tarihli güvenlik sorunlarının etkilerini giderip son çeyrek için mali sonuçlarını iyileştirdiklerini bildirdi.

Türkiye’nin 2016’nın ikinci çeyreğinde yaşadığı bir dizi terör saldırısı ve Temmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişimi havayolu şirketlerine kötü bir çeyrek yaşatmıştı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye’nin turizm sektörüne olan talep azalışının bir kısmından kurtulduğuna dair işaretler görüldü.

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 197 milyon dolar zararla 189 milyon dolarlık yatırım öncesi faaliyet karı açıklamıştı. Sonuçlarına ilişkin herhangi bir yorum yapmamıştı.

Milli hava yolunun geliri 2.4 milyar dolardan 2.6 milyar dolara yükselirken, şirket satış maliyetini 2.1 milyar dolara düşürmeyi başardı.

Uluslararası uçuşlar için gelir yaklaşık 200 milyon dolar arttı, ancak yurtiçi uçuş geliri 12 milyon dolara geriledi.

Bununla birlikte şirket dönem boyunca 61 milyon ABD doları net zarar vermesine karşın, Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybetmesinin uzun sürmesi nedeniyle finansal giderlerin yıllık bazda iki katından fazla artarak 397 milyon ABD doları olarak gerçekleştiği bildirildi.

“3C” olarak adlandırılan bir dönüşüm programının ortasında olan düşük maliyetli havayolu şirketi Pegasus, EBITDAR’ı (şirketler için finansal bir gösterge), bir önceki yılın aynı çeyreği 43 milyon TL’den ikinci çeyrek için 260 milyon TL’ye (74 milyon $) yükselttiğini açıkladı.

RASK iyileştirmeleri, yolcu hacmi artışı ve bazı olumlu döviz kuru etkileri ile geliri iki katına (1.2 milyar TL) çıktı.

Pegasus, zayıf kalan Türk lirasının etkilerini telafi etmek için hedging programı üzerinde çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

Yurtiçi hasılat yıllık bazda %19, uluslararası verim ise %9 arttı.

Düşük maliyetli havayolu şirketi, iç hat geliri beklenenden daha başarılı olduğu için, EBITDAR’ı %21-22’ye yükseltti.

Pegasus, “Temmuz 2015’ten bu yana ilk kez, Türkiye’ye gelen turist sayısındaki değişim 2017 yılının ikinci çeyreğinde pozitif yönde” dedi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK