Ana sayfa Güncel NASA “Gezegen Koruma Memuru’’ Arıyor

NASA “Gezegen Koruma Memuru’’ Arıyor

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Dünya’nın uzaydan olası bir biyolojik kirlilik gelmesi ihtimaline karşı bir ‘Gezegen Koruma Memuru’’nu işe alacak.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyanın uzaydan olası bir biyolojik kirlilik gelmesi ihtimaline karşı bir “Gezegen Koruma Memuru’’nu işe almaya hazırlanıyor.

gazeteduvar’da yer alan habere göre, NASA’nın verdiği iş ilanında görev tanımı, “Gezegen koruma, organik bileşenler ve biyolojik kirliliğin insanlı ve insansız uzay araştırmalarını engellememesini sağlamak” olarak açıklanıyor.

İlanın iş tanımı bölümünde ise, “NASA’nın gezegen koruma politikaları, istemli ya da istemsiz bir şekilde Dünyalı organizmaları ve organik bileşenleri başka gezegenler ya da güneş sistemlerine taşıyan ve Dünya’ya geri dönmek üzere Dünya dışı gezegenlerden örnekler toplayan uzay mekiklerini kapsayacak” ifadeleri kullanılıyor.

Başvurusu kabul edilenlere yıllık 187 bin dolar verilmesi planlanıyor. Göreve başlayanlarla üç yıllık sözleşme imzalanacak. Gerekli görüldüğü halde kontratın beş yıla kadar uzatılması seçeneği de bulunuyor.

‘Gezegen Koruma Memuru’nun görevleri arasında ise “NASA’nın gezegen koruma çalışmalarına liderlik etmek”, “gezegen koruma politikalarının sürdürülebilirliğini sağlama” ve “NASA’nın uzay görevlerinde gezegen koruma politikalarının uygulandığından emin olmak” gibi maddeler bulunuyor.

Mühendislik, fizik ya da matematik mezunu adayların başvurabileceği ilana sadece ABD vatandaşlarının başvurabileceği belirtilirken, uygun bir aday bulunamaması halinde ABD vatandaşı olmayan adaylar da ilana başvurabilecek.

BİR CEVAP BIRAK