Ana sayfa Dünyada Havacılık İki Koltuklu Elixir’in İlk Uçuşu Ağustos Sonuna Ayarlandı

İki Koltuklu Elixir’in İlk Uçuşu Ağustos Sonuna Ayarlandı

Fransız girişim Elixir Aircraft, Ağustos ayının sonunda iki kişilik Elixir’ini ilk uçuş için hazırlıyor ve tamamen karbon fiber versiyonu için de  2018 yılının ikinci çeyreğinde Avrupa sertifikasyonunu almayı umuyor.

Elixir’in kurucu ortağı ve operasyon sorumlusu Cyril Champenois “Uçaklar% 99 tamamlandı,” diyor. “Elektrik tesisatına son dokunuşları yapmamız yeter ve sonra uçmaya hazır olur.”

Uçuş testi kampanyasına sadece bir uçak katılacak, ancak kanat, kanatçık, kanatçıklar ve yatay kuyruk dahil olmak üzere Elixir’in başlıca kompozit parçaları aynı anda yerden test edilecek. Champenois, “Şu anda bunun test makalesini hazırlıyoruz ve Eylül ayında hazır olacak” dedi.

Batı Fransa’nın La Rochelle kentinde bulunan şirket bugüne kadar 150.000 € (177.000 $) uçak için dokuz sipariş aldı ve ilk uçakları 2018 yılının üçüncü çeyreğinde teslim etmeyi planlyor.

Elixir, ilk yılda 12, ikinci yılda 20 ve beş yılda 80 uçak üreteceğini ön görüyor.

Champenois, “Şimdiye kadarki tüm tüm çalışanlarımız Fransa’da yaşıyor. Çalışanlarımızın yarısı uçuş okullarındakiler yarısı ise uçak sahipleri” diyor. Elixir, Avrupa’daki satış faaliyetlerini genişletiyor ve şu anda Almanya, İtalya ve İngiltere’deki potansiyel müşterileri ile görüşmelerde.

ABD de önemli bir pazar. Champenois, “Dünyanın iki koltuklu uçak filolarının %60’ından fazlası bu ülkeye dayanıyor, bu yüzden burada olmalıyız.”

Elixir ile ilgili farkındalığın artırılmasına yardımcı olmak için şirket, uçaklarını gelecek Temmuz ayında Oshkosh, Wisconsin’deki AirVenture fuarında sergilemeyi planlıyor. “Dünyadaki en büyük ve en bilinen GA gösterisi olarak, Elixir’in ABD’deki ilk sahneye çıkışını yapması için ideal bir mekan” dedi.

Rotax 912iS ile çalışan uçakların, seyir hızı irtifaya bağlı olarak 140-170kt (260-315 km/s), çıkabileceği maksimum yükseklik 1.000 nm (1.850 km), yakıt harcaması 14 litre/saatlik, boş ağırlığı 265kg (580lb) ve yüklü hali ve 280kg’ olarak planlanmıştır. Elixir ayrıca, BRS tarafından üretilen bir acil durum paraşüt sistemi, bir Garmin G3X kokpiti içeriyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK