Ana sayfa Dünyada Havacılık İran, Saba-248 Helikopteri Hakkında Yeni Ayrıntıları Doğruladı

İran, Saba-248 Helikopteri Hakkında Yeni Ayrıntıları Doğruladı

Mart ayında Saba-248 hafif helikopterini açıkladıktan sonra İranlı endüstri yetkilileri, 18 Temmuz’da MAKS hava fuarında projenin programı, tedarik zinciri ve performansı ile ilgili yeni ayrıntılar açıkladı.

Dört ay önce Saba-248’in İran’da açıklanışı, endüstri gözlemcilerine sürpriz oldu ve Bell Helicopter 427’ye potansiyel olarak rekabetçi bir teklif ortaya koydu.

İran Helikopter Destekleme ve Yenileme Şirketi (IHSRC) genel müdür yardımcısı ve Saba-248’in tasarımcısı Rohallah Famerini, helikopterin 2016’da tamamlandığını söyledi.

Famerini, IHRSC helikopterlerini sadece İran içi operasyonlarda ve yalnızca sivil İranlı acenteler için bir kurtarma ve felaketle mücadele helikopteri olarak sertifikalandırmayı planlıyor.

İranlılar kritik teçhizat için Batılı tedarikçilere ağırlık vermeyi planlıyorlar. Famerini, ilk helikopterde iki Turbomeca Arrius motorunun 640hp’lik bir kalkış gücü sağladığını söylüyor. Viteslerin ise, bir Avusturya şirketi tarafından sağlandığını da sözlerine ekledi.

Performansın çoğu, uçağın sayısal tanımlaması ile ima edilmektedir. Saba-248’de iki motor, dört rotor kanadı bulunuyor ve sekiz insanı taşıyor. Famerini, “Saba, ‘iyi rüzgar’ anlamına gelen bir Farsça terim” diyor.

Saba-248, bir promosyon broşüründe 129kt hızında seyir hızı, maksimum 150kt hız ve 524nm’lik (970km) irtifa seviyesi ile listeleniyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK