Ana sayfa Çevre Verimli Uçuşun Sırları

Verimli Uçuşun Sırları

Yeni uçak tasarımlarıyla, alternatif yakıtlarla, havaalanı mimarileriyle havacılık sektörü karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor.

Orta sınıf geliştikçe, seyahat yapma imkanı da arttı. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde yolcu sayısının ikiye katlaması beklenirken, 2050 yılına kadar ise karbon salınımının yüzde 300 artması tahmin ediliyor. Günümüz karbon salınım rakamları 1990 yılındaki salınımın yarısına düşmüş durumda olsa da, sektörün hedefe ulaşması için daha fazla tasarruf yapması gerekiyor. Bu sırada havayolları yeni teknolojiler, alternatif yakıt ararken, operasyonların daha verimli gerçekleşmesi konusunda çalışmalar yapmaktadırlar. -Kelsey Nowakowski

Havacılığın En Önemli Anı

Küresel iklim politikalarına ve yolcu tahminlerine uyum sağlamak için sektör salınımı büyük ölçüde azaltmayı kabul etti.

İklim Değişikliği ve Uçuşlar

Havacılık sektörü iklim değişikliğine katkıda bulunurken, aynı zamanda değişen hava şartlarından etkilenebilir, böylelikle artan sıcaklık ve güçlenen fırtınalar uçuşlarda daha fazla gecikmelere sebep olabilir.

Hasar Gören Pist

Yüksek sıcaklık veya iklim bozukluğu ile gerçekleşebilecek bir sel havalimanlarını işlemez hale getirebilir. Sahil veya sele müsait bölgelerde şiddetli fırtınalar pistleri mahvedebilir.

37 derecede yumuşayan asfalt, pistin dayanıklılığını azaltır.

Sağlık Problemleri

Havaalanı pistinde yüksek sıcaklığa maruz kalan çalışanlarda güneş çarpması gibi sıcaklıktan kaynaklanan hastalıklar görülmeye başlanabilir.

Uçuş İptalleri

2014 yılında Amerika’da fırtınalar nedeniyle son 25 yılın en çok çok uçuş iptalleri gerçekleşti, bu rakamların daha da artabileceği tahmin ediliyor.

Yükselen Maliyetler

2012 yılında Sandy Kasırgası navigasyon sistemlerine ve altyapıya 29 milyon $ tutarında hasar verdi, ve sektörü 190 milyon $ kayba uğrattı. O dönemde yaklaşık 20.000 uçuş iptal olmuştu.

Daha Verimli Uçaklar

Gelişen motorlar, artırılan aerodinamik özellikler ve kullanılan hafif materyaller ile uçakların daha az CO2 üretmesi sağlanabilir. Alternatif yakıtlar salınımı azaltabilirken, daha hafif uçaklar daha az yakıt tüketebilir. Yeni uçak modelleri ile %15 verim kazanılabilir. Teknoloji sayesinde ilk uçaktan bu yana CO2 salınımı %80 azaldı.

 

Daha Hafif Malzemeler

Karbon fiber gibi kompozit malzemeler metal parçalardan daha  az ağırlığa sahiptirler. 3-D Yazıcılar gibi ileri seviye üretim teknikleri küçük parçaların da ağırlıklarını düşürebilir.

Yeni Nesil Motorlar

Yüksek sıcaklığa dayanıklı yeni materyaller daha az yakıt tüketirken, fan ve türbinler için geliştirilen vites sistemleri daha az yakıt ile daha çok itiş gücü sağlar.

Dizayn ve Aerodinamik

Günümüzde 8300’den fazla uçakta var olan kıvrık kanatlar gelişmiş tasarımın çok güzel bir örneğidir. Direncin azalması ile birlikte CO2 salınımı %6 oranında azaltılabilir.

Bio Yakıtlar

Alternatif yakıtlardan normal yakıtlara göre atmosfere daha az CO2 salınır. Bu şekilde bir uçağın karbon salınımı yüzde 50’den 70’e kadar azaltılabilir.

Operasyonel Kazançlar

Geliştirilmiş hava durumu sensör teknolojisi ve optimum irtifa ve hız ile tüketilen yakıt miktarı yeni uçak tasarımlarına ihtiyaç duyulmadan azalabilir.

Esnek Seyfüsefer

Önceden ayarlanmış uçuş planlarını anlık güncellenen planlar ile değiştirmek, uçakların fırtınalardan uzak durmasını ve elverişli rüsgarları kullanmalarını sağlayabilir.

Sürekli Tırmanış ve İnişler

Uçak motorları yüksek irtifalarda en verimli şekilde çalıştıkları için, küçük açılarla yapılan tırmanışlar ve inişler yerine daha dik tırmanışlar ve inişler yakıt tüketimi açısından daha verimli uçulara imkan tanır.

Havalimanı Özellikleri

Gelişmiş havalimanı tasarımları ve yer kontrol operasyonlarıyla, havalimanları CO2 salınımını azaltabilir. Dünya çapında 100’den fazla havalimanı güneş panelleri ile eneji ihtiyacının bir bölümümünü karşılayabiliyor.

Büyük bir havalimanı bir günde 100.000 nüfuslu bir şehir kadar  elektrik ve termal enerji tüketebilir.

Yeni Nesil Uçuşlar

Geliştirilme aşamasında olan uçakta gövde ile kanadın birleştirildiği tasarım yakıt kullanımını ve karbon salınımını ciddi derecede azaltabilir. NASA’nın açıklamasına göre 2035 yılında yeni tasarım uçaklar ticari kullanıma başlanabilir.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK