Ana sayfa Güncel SpiceJet Havayolu Uçaklarının Kabiniçi Mutfakları Türk Firmasından

SpiceJet Havayolu Uçaklarının Kabiniçi Mutfakları Türk Firmasından

Türk Hava Yolları çatısı altında yapılandırılan ilk üretim şirketi olan TCI Kabin İçi Sistemleri A.Ş., Hindistan havayolu şirketlerinden SpiceJet’in filosuna yeni katılacak 155 adet Boeing 737 MAX uçaklarının kabin içi mutfaklarını üretecek.

Uçakların kabin içi tasarımı, sertifikalandırılması ve üretimi için kurulan Türk Hava Yolları, THY Teknik A.Ş. ve TUSAŞ ortaklığında kurulan TCI Kabin İçi Sistemleri A.Ş Hindistan pazarına yoğunlaştı.

Jet Airways’in 79 uçağı kapsayan ve Galley olarak adlandırılan uçak içi mutfak ihalesini kazanan şirket şimdi de 155 adet Boeing 737 MAX uçaklarının galley’lerini üretmek için yine Hindistan havayolu şirketlerinden olan SpiceJet ile anlaşma sağladı.

BİR MUTFAĞIN MALİYETİ 800 BİN DOLAR

Uçak içi bir mutfağın maliyetinin 750 ile 800 bin dolar arasında olduğu öğrenilirken Türk şirketi 155 uçağın mufağını yaparak 124 milyon dolar para kazanması bekleniyor. Anlaşmaya göre üretilen uçak içi mutfakların teslimatları Ağustos 2018’de başlayacak ve 2024 yılına kadar devam edecek.

Anlaşmayla ilgili TCI Genel Müdürü Çetin Tuğtağ, “Hafif ancak dayanıklı mutfak sistemlerinin kısa süre içinde gördüğü ilgi ve imzaladığımız satış anlaşması bizleri gururlandırıyor. Gerçekleştirilen ihracatın şirketimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

BİR CEVAP BIRAK