Ana sayfa Dünyada Havacılık Diesel Cessna Skyhawk JT-A FAA Sertifikasını Kazandı

Diesel Cessna Skyhawk JT-A FAA Sertifikasını Kazandı

Diesel Cessna Skyhawk JT-A, Avrupa ve Amerika pazarlarına giriyor.

FAA ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), Cathna Turbo Skyhawk JT-A’nın beş yıldan fazla hizmetinden sonra yeni nesil Garmin G1000 NXi elektroniği ve dağıtım yöntemlerini Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki müşterilere onayladı.

Wichita, Kansas’taki yapımcı Textron Aviation, Continental CD-155 turbodizel motoruyla donatılmış yeni modelin maksimum menzil de dahil olmak üzere ilk performans hedeflerini aştığını söyledi. Turbo Skyhawk JT-A, entegre bir santral, pervane ve kokpit yükseltme paketi olan fabrika seçeneğidir.

Nihai performans sonuçları, 963 deniz mili artışı, orijinal tahminlere kıyasla 78 deniz mili artışı, benzinle çalışan Skyhawk’a göre yüzde 50’lik bir iyileşme, 1.320 feet’lik bir kalkış mesafesi ve dakikada 767 feet’lik maksimum yükseliş oranını içeriyor. Maksimum hız 134 knottur.

Textron Havacılık Piston Aircraft Başkan Yardımcısı Doug May, “Skyhawk platformu tüm zamanların en başarılı tek motorlu uçaklarını temsil ediyor ve Jet-A enerji santrali teknolojimizle yeteneklerimizi daha da geliştirmek için çok heyecanlıyız” dedi.

155 beygir gücüne sahip turbodiesel Continental CD-155, doğrudan yakıt püskürtme ve tek bir güç kolu tarafından yönlendirilen 450.000$’lık çift kanal Fadec içeriyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK