Ana sayfa Dünyada Havacılık BM, Havayollarının İnsan Kaçakçılığı Karşı Savaşmasını İstiyor

BM, Havayollarının İnsan Kaçakçılığı Karşı Savaşmasını İstiyor

Havayolları, artan insan ticareti sorununun çözümünde daha büyük bir rol oynamaya davet edildi.

Cancun’daki IATA AGM özel bir adresinde BM Uyuşturucu ve Suç İşleri Dairesi (UNODOC) direktörü, politika analizi ve kamu işleri bölümü, Jean-Luc Lemahie, havayollarını 150 milyar dolarlık küresel suç endüstrisini kapatmaya yardım etmeye çağırdı.

UNODOC, 2016 yılında insan kaçakçılığı ulaşımının 31 milyar dolar kar getirip havayolu endüstrisinin kârlılığıyla eşleştiğini tahmin ediyor.

Lemahie, zaten insan ticareti ile mücadele personelinin farkındalığını artırmak için havayolu sektörü tarafından halihazırda yapılmakta olan işlere övgüde bulundu. Örneğin, ABD’deki 54 havalimanındaki personel, şüpheli modern kölelik vakalarını tespit etme ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda eğitim alırken, ABD Federal Havacılık İdaresi de uçuş görevlileri için bir farkındalık videosu hazırladı.

Olumlu olarak, bu çabalar halihazırda birtakım meyveler taşımaktadır. Alaskan Havayolları uçuş görevlisi Sheila Frederick, şubat ayında acınası şekilde bir kadın yolcu gördüğünde ve bir erkek yolcu tarafından kaçırıldığından şüphelenerek, pilotlara bilgi verdi. Kolluk kuvvetleri, daha sonra kaçakçıyı yakaladı ve kurban okula gitti.

IATA genel müdürü ve genel müdür yardımcısı Alexandre De Juniac tarafından hava taşımacılığına “özgürlük endüstrisi” adı verilen daha önce yapılan bir konuşmayı kabul eden Lemahie, modern köleliğin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için birlikte çalışmayı istedi.

“Hava endüstrisi özgürlük meselesiyse … başkalarının özgürlüğünü ellerinden alıp kölelik önermiş olanların işini bitirmek için elimizi uzatalım. Senin kazancın bizim olacak, ekibimiz seninle çalışmak için burada.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK