Ana sayfa Güncel THY’den Açlık ve Kuraklıkla Mücadele Eden Somali’ye Yardım Eli

THY’den Açlık ve Kuraklıkla Mücadele Eden Somali’ye Yardım Eli

Açlık ve kuraklıkla bir kez daha mücadele eden Somali’ye yardım toplamak için harekete geçen Fransız internet Fenomeni Jerome Jarre’nin çağrısı üzerine Türk Hava Yolları (THY), kısa sürede toplanan 60 tonluk yardımı Mogadişu’ya ulaştırdı.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başından gelen Somali, 2010-2012 yılları arasında yaklaşık 260 bin vatandaşını kaybettiği kuraklığın bir benzeri hatta daha şiddetlisini yaşamaya başladı. Bunun üzerine Fransız internet fenomeni Jerome Jarre ve 5 arkadaşı sosyal medya üzerinden #TurkishAirlinesHelpSomalia etiketiyle başlattı. Bu çağrıya kayıtsız kalmayan ve kampanyaya resmi hesabından ‘Somali. Sevgi ve yardım için yapılacak yolculuğun çağrısını aldık’ mesajını veren Türk Hava Yolları, yapılan bağışlarla alınan 60 tonluk bebek mamasını Airbus A330 tipi kargo uçağıyla Somali’ye getirdi.

SOMALİLİ BÜROKRATLARDAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Yardım malzemeleri taşıyan uçağın Somali’ye gelişi nedeniyle düzenlenen törene Somali Federal Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fowsiya Abiikar Nur, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Mohamed Abdullahi Salad, Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Türk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu ve yerel sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Törende söz alan Somalili bakanlar, kampanyanın başlatan sosyal medya fenomenlerine, çeşitli yardımlarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve toplanan yardımları taşıdığı için Türk Hava Yolları’na minnettarlıklarını dile getirdi.

JEROME JARRE VE ARKADAŞLARINI UNUTMADI

Törende bir konuşma yapan Türk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu şunları söyledi:

“THY ailesi olarak 51 destinasyon ile Afrika’nın en çok noktasına uçan ve Somali’yi dünyaya bağlayan tek uluslararası havayolu olmanın getirdiği sorumluluk ile yüzyılımızın en büyük açlık ve kuraklık felaketlerinden biriyle mücadele eden Somali halkına yardım gayesiyle buradayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında Somali’ye ziyaretleri ile ivme kazanan Türkiye-Somali ilişkileri, bugün Türk kurum ve kuruluşları tarafından inşa edilen Mogadişu Havalimanı, hastaneler, eğitim kurumları ve diğer birçok altyapı yatırımları ile önemli mesafe kat etmiş durumda. Bu destekler ve Türk Hava Yolları’nın kıtadaki sosyal sorumluluk faaliyetleri Afrika’ya uzanan ve karşılık beklemeyen bir dost eli olarak görünüyor. Sosyal medyada başlayıp milyonlarca insanın Somali’de yaşanan insanlık dramına dikkatini çekerek çok kısa sürede 125 farklı ülkeden büyük bir destek toplayan bu anlamlı kampanya için Jerome Jarre ve arkadaşlarına bir kez daha teşekkür ederim.”

KURAKLIĞA DUYARSIZ KALMADIK

Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar ise konuşmasında, “Somali’de yaşanan kuraklığa kayıtsız kalmayarak yurt dışında büyük miktarda yardım toplayan ve bu işi organize eden arkadaşlara özelikle teşekkür ediyorum. Sosyal medyada başlatılan kampanyanın bir parçası olarak toplanan yardım malzemesinin Somali’ye getirilmesinden de büyük gurur duyuyorum” dedi.

SOMALİLİ ÇOCUKLARA HEDİYELER DAĞITTILAR

Törenin ardından Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar ve Türk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu bölgedeki yetimhane ve barınma kamplarını gezdi. Burada cocuklarla bir araya gelen Bekar ve Kalyoncu hediyeler dağıtarak onlarla sohbet etti. Bu arada Somali’ye uçan tek hava yolu şirketi olan THY, 6 ay boyunca 200 ton yardım taşıyacaklarını da açıkladı.

SOMALİ’YE DUYARSIZ KALMADILAR YARDIM ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Jerome Jarre ve arkadaşlarının Türk Hava Yolları’ndan olumlu yanıt alması sonrasında açtığı uluslararası yardım fonunda 10 günde toplanması planlanan 1 milyon dolar, 104 ülkeden 16 bin bağış ile yalnızca 22 saat içerisinde toplandı. Kampanyanın 15’inci gününde bağış yapılan ülke sayısı 125’e bağışçı sayısı 80 bine ulaşırken toplanan toplam fon ise 2 milyon 400 bin doları aştığı öğrenildi.

BİR CEVAP BIRAK