Ana sayfa Güncel Pegasus 300 Milyon Dolarlık Yatırımla 6 Adet Uçak Alıyor !

Pegasus 300 Milyon Dolarlık Yatırımla 6 Adet Uçak Alıyor !

Türkiye’de her geçen gün gelişen havacılık, şirketleri de kapasite arttırmaya yöneltiyor. Bu gelişimi fark eden Pegasus, 300 milyon dolar yatırımla 6 uçak daha alarak filoyu genişletiyor. THY ise bir dönem 48’e yakın uçağını düşen yolcu sayısı nedeniyle hangara çekmişti.

Pegasus uçak filosunu güçlendirmeye devam ediyor. Geçen sene 9 uçak alan şirket, bu yıl filoya 6 adet daha dahil ediyor. Türk Havayolları (THY) ise bir dönem 48’e yakın uçağını hangara çekmişti. Hatta o dönemde CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “THY’nin 19 A 330 1 A 340 olmak üzere tam 48 uçağı hangarlarda yatıyor” demişti. Şubat 2017’de de THY, 2017 sonunda ve 2018 başında alacağı geniş gövdeli 31 ve 32’nci tip uçaklarını Boeing ile yaptığı anlaşma ile yolcudan kargo modeline çevirmişti. Ocak ayına ait trafik rakamlarını paylaşan şirket, yolcu sayısında bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 12 kayıp yaşarken taşınan kargo miktarını ise yüzde 7,6 artırmıştı.

Pegasus CEO’su Mehmet Nane, Türkiye’nin uzun yıllardır önemli büyüme oranlarını yakaladığını hatırlatarak, “O yüzden bu kısa vadeli dalgalanmalara kanmamak lazım. Biz ülkemizin demografisine, insanının bilgi birikimine, azmine ve girişimcilik ruhuna güvendiğimiz için, orta, uzun vadede Türkiye’nin geleceği, önü her zaman açık diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Nane, ülke ekonomilerinde zikzaklar olduğu gibi sektörlerde de zikzakların yaşanabileceğini ancak sektörün geleceğine yapılan yatırımların arkasında durmak gerektiğini vurgulayarak, “Ama bu yatırımın mantıklı bir fizibiliteyle olması gerekiyor. Yatırımı sırf ‘şan olsun’ diye ya da ‘Ben de yapayım’ mantığıyla yapıyorsanız, o zaman kimsenin de kusura bakma hakkı yok” diye konuştu. Yatırımların mantıklı, pazar çalışmalarının da destekleyici olmasının önemini vurgulayan Nane, şöyle devam etti: “Orta, uzun vadede akıllı yatırım, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede her zaman kazanacaktır. Biz Pegasus olarak buna hep inandık, inanmaya da devam ediyoruz, ülkemize ve dinamizmimize. Geçen sene biz 9 uçak aldık, sadece buna 450 milyon dolar yatırım yaptık. Bu sene 6 uçak daha alıyoruz, 300 milyon dolar daha yatırım yapıyoruz. Biz ülkemize, sektörümüze ve ülkemizin geleceğine inanıyoruz.”

UÇMA HIZI GELİŞTİ

Mehmet Nane, hükümetin aldığı bir kararla 2003 yılında Türkiye’de havacılık sektörünün liberalize edildiğini hatırlatarak, şunları dile getirdi: “İki tane çok önemli karar alınmıştır; yolcu vergileri düşürülmüştür, yurt dışına uçuşlarda yakıta vergi istisnası gelmiştir. Bu, uçmayı lüksten hak haline getirmiştir. Türkiye’de uçuş gelişmiştir ve Türkiye’de uçma hızı altyapıdan daha hızlı ilerlemiştir. Her ne kadar hükümetimiz son 12 yılda Türkiye’deki havalimanı sayısını 2 kat artırsa da 55 ilimizde havalimanı olsa da talep çok daha hızlı katedildi. Görüyoruz, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı tamamen dolu. Kıpırdayacak yer yok, 3. Havalimanı’nı, dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz.”

KAYBI TELAFİ EDECEĞİZ

Mehmet Nane, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) verilerine göre, 2016’da 2015 yılına kıyasla yolcu sayısında bir miktar azalma olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti: “Geçen sene, bir önce yıla göre Türk hava meydanlarını kullanan yolcu sayısı yüzde 4 düştü. 174 milyon yolcu kullandı. Yurt dışından Türkiye’ye gelen misafirlerde yüzde 15,5 azaldı. Turist sayısı olarak bakarsak da yine bu paralelde bir gerileme var. Rusya ile olan gelişmeler ve diğer etkenler, Türkiye’ye olan turizmi ve uçuş trafiğini geçen sene azalttı. Bu gözle baktığımızda bir düşüş gördük, bu olaylar da zaten bunu gösteriyordu ama bu sene çok daha iyi olacağına ben inanıyorum.” Nane, yolcu sayısına ilişkin, “Benim inancım, geçen seneki kaybı telafi edeceğiz gibi görünüyor” dedi.

BİR CEVAP BIRAK