Ana sayfa Teknoloji Modüler Yolcu Uçağı

Modüler Yolcu Uçağı

Ses hızını aşan, elektrikli bir motora sahip olan çevreci bir uçak daha geliyor: Clip- Air.

İsviçre Federal Politeknik Enstitüsü tarafından geliştirilen Clip-Air, hava aracı tasarımı konusunda devrim yaratan bir proje, yolcu ve kargo taşımacılığında bir dönüşüm amaçlanıyor. Clip-Air projesi iki temel bileşenden oluşuyor. Gövde, kokpit ve motorların oluşturduğu uçan bileşen ve kapsüller. Tercihe göre üretilen yolcu ya da kargo kapsülü, uçağın gövdesine tutturuluyor. Böylece tek bir uçak, birden fazla rolü gerçekleştirebiliyor.

Clip-Air’in hız ve menzil değerlerinin, bugün kullandığımız modern orta ölçekli uçaklarla aynı seviyede olması bekleniyor. Ancak çok yönlü olarak kullanılabilecek. Yan yana 3 kapsülü birden taşıma şansına sahip olması beklenen uçak, aynı zamanda yolcular için binişte yaşanan pek çok soruna da son verecek. Çünkü kapsül yerdeyken yolcular içine rahat bir şekilde yerleşecek. Koridorda sıkışıklıklar yaşanmayacak. Zamanı gelince kapsül, içindeki yolcuları ile uçağa monte edilerek uçuşa hazır hale getirilecek.

Tasarımcı şirket, her biri 150 yolcu taşıma kapasitesine sahip, üç kapsülü aynı anda uçurabilen bir uçak inşa etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Clip-Air’de alternatif yakıt olarak biyoyakıtların veya sıvı hidrojenin kullanılma imkânları da araştırma kapsamında yer alıyor. Öncelikle küçük bir Clip-Air prototipi üzerinde çalışan şirket, ilk modelini de 10 metrelik drone şeklinde üretmeyi amaçlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK